NBA

Μπακς – Νικς 132-88: Σερί για Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι! (vids)

Οι Μιλγουόκι Μπακς συνεχίζουν δίχως… φρένο. Το ίδιο και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Πάμε να μετρήσουμε.

Δωδέκατη σερί νίκη για την ομάδα του Γουισκόνσιν (18-3). Πρώτη θέση στο NBA, δίχως ισοβαθμίες, αφού πλέον οι Μπακς έχουν μία παραπάνω νίκη από τους Λος Άντζελες Λέικερς!

Και 20ό σερί double double για τον Αντετοκούνμπο. Σε όλα τα ματς της φετινής σεζόν, δηλαδή.

Τι έκανε ο Giannis; Τήρησε τα δικά του στάνταρ. Αυτά που τον ονόμασαν καλύτερο παίκτη της Ανατολής για την περασμένη εβδομάδα. Η στατιστική του έγραψε 29 πόντους, 15 ριμπάουντ, με 10/14 σουτ και 3/4 τρίποντα! Και όλα αυτά σε λιγότερο από 22 λεπτά!!!

Το φινάλε του αγώνα τον βρήκε δίχως παπούτσια. Η μόδα των τελευταίων ημερών, βλέπετε. Αυτή τη φορά τα υποδήματά του δεν κατέληξαν σε κάποιον τυχερό φίλαθλο.

Αλλά σε έναν τυχερό αντίπαλο! Τον Μίτσελ Ρόμπινσον!

Ωστόσο, ο Γιάννης δεν ήταν ο μοναδικός Αντετοκούνμπο στο ματς. Χρόνο συμμετοχής (12 λεπτά) πήρε και ο Θανάσης.

Και τον… εξαργύρωσε με 10 πόντους (4/6 σουτ, 3 ασίστ)!

Για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του, ο Μίντλετον ήταν στη βασική πεντάδα των Μπακς, τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Ρεκόρ καριέρας έκανε ο Ντι Τζέι Γουίλσον με 19 πόντους.

Για τους Νικς, οι οποίοι έπεσαν στον 4-17, ο Ραντλ είχε 19 πόντους και ο Ντότσον 15.

Πλέον, στην περίφημη κατάταξη που βγάζει το ESPN, αναφορικά με την ομάδα που έχει τις περισσότερες πιθανότητες για τον τίτλο, το Μιλγουόκι φιγουράρει στην κορυφή!