ΙΣΠΑΝΙΑ

«Κράτησε» στον πάτο την Ουέσκα η Βαγιαδολίδ

Σημαντική νίκη για τους γηπεδούχους που ανεβαίνουν ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα

Το εξαιρετικό σερί της συνέχισε η Βαγιαδολίδ, η οποία κατάφερε να πάρει την νίκη με 1-0 κόντρα στην Ουέσκα και πλέον είναι αήττητη για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι εξ αρχής δεν είχαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο είχαν τις καλύτερες φάσεις και έτσι προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ρούμπεν Αλακαράζ.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν μία φλύαρη κατοχή χωρίς να μπορούν να την μετουσιώσουν σε γκολ.

Μάλιστα η Βαγιαδολίδ, πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Λεονάρντο Σουάρες στο 51΄, ωστόσο ο διαιτητής με την βοήθεια του VAR, το ακύρωσε.

Από κει και πέρα η Ουέσκα έκανε δύο ευκαιρίες στο 78’ και το 94’ για να ισοφαρίσει, όμως δεν βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα το 1-0 να είναι και το τελικό σκορ.

Με αυτή την νίκη η γηπεδούχος ανέβηκε στην έκτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στον πάτο της βαθμολογίας.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ (Σέρτζιο): Μάσιπ, Μογιάνο, Κίκο, Καλέρο, Νάτσο, Σουάρες, Μίτσελ, Αλκαράζ, Τόνι (72′ Αντονίτο), Κοπ (84′ Μπόρχα), Ουνάλ (63΄Τουχάμι).

ΟΥΕΣΚΑ (Φράνκο): Γιοβάνοβιτς, Πουλίδο (64′ Κούτσο), Ετξέιτα, Σεμέδο, Μιραμόν, Σαστρέ, Νούνιεζ (71′ Λονγκο), Φερέιρο, Γκόμεζ, Γκουρλέρ (57′ Γκαγάρ), Αβιλά.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (6/10)

Μπιλμπάο – Σοσιεδάδ 1-3 (32′ Μουνιαΐν / 30′ πεν., 74′ πεν. Ογιαρθάμπαλ, 47′ Σανγκάγι)