ΙΣΠΑΝΙΑ

Αλαβές – Βαλένθια 2-1: Ανίκητη στην έδρα της (vid)

Η Αλαβές ξεπέρασε και το εμπόδιο της Βαλένθια, 2-1, διατηρώντας το αήττητο την έδρα της έπειτα από εννέα παιχνίδια

Η Αλαβές με όπλο την έδρα της, νίκησε και τη Βαλένθια 2-1, για τη 18η αγωνιστική της La Liga και βρέθηκε ξανά στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Βιτόρια σε εννέα παιχνίδια στο «Estadio de Mendizorroza» διατηρεί το αήττητο, φθάνοντας στις πέντε νίκες, ενώ έχει και τέσσερις ισοπαλίες.

Μετά την εκτός έδρας  νίκη στο Σαν Σεμπαστιάν, επί της Σοσιεδάδ με 2-0, η Αλαβές μπήκε με νίκη και στο 2019, πετυχαίνοντας μια ακόμα ανατροπή.

Ο Ντάνι Παρέχο έδωσε το προβάδισμα στη Βαλένθια, 1-0, στο 14ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι με γκολ των Μπαστόν (21’), και Πίνα (45+2’) έφθασαν στην ανατροπή και  στη νίκη από το πρώτο ημίχρονο.