ΙΣΠΑΝΙΑ

La Liga: Όλο κι ανεβαίνει η Μπιλμπάο (vid)

Η Μπιλμπάο υπέταξε την Μπέτις 1-0 και διεύρυνε το αήττητο σερί στα επτά παιχνίδια

Το αγωνιστικό ντεμεράζ για την Αθλέτικ Μπιλμπάο συνεχίζεται, η ομάδα των Βάσκων νίκησε την Μπέτις στο «Σαν Μαμές» 1-0 για την 21η αγωνιστική της La Liga και πλέον το άγχος παραμονής απομακρύνεται όλο και περισσότερο.

Ο Ίκερ Μουνιαϊν με όμορφη ατομική προσπάθεια και πλασέ, έπειτα από πάσα του Ντε Μάρκος, πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 21ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπιλμπάο κυριάρχησε, έχοντας ευκαιρίες να αυξήσει τη διαφορά, στο δεύτερο ημίχρονο η Μπέτις πήρε την πρωτοβουλία, αλλά ήταν ακίνδυνη, ακόμα κι όταν πήρε το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Οσκαρ Ντε Μάρκος στο 84’.

Η Αθλέτικ από τη στιγμή που ο Γκαϊθκα Γκαριτάνο ανέλαβε την τεχνική της ηγεσία μετρά αήττητο επτά αγώνων, έχοντας τέσσερις νίκες και τώρα πάει στο Σαν Σεμπαστιάν για το μεγάλο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων, κόντρα στη Σοσιεδάδ.

Η τελευταία «κόλλησε» με αντίπαλο την ουραγό Ουέσκα στο «Ανοέτα», 0-0.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Σάββατο 26/1

Σεβίλλη-Λεβάντε 5-0 (48΄Μπεν Γεντέρ, 60’ Αντρέ Σίλβα, 71’ Βάσκες, 78’ Σαράμπια, 90+1’ Πρόμες)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 2-0 (27′ Γκριζμάν, 37′ Σαούλ)

Λεγκανές-Εϊμπάρ 2-2 (46′, 67′ Εν-Νεσιρί – 29′ Κίκε, 36′ Χορντάν)

Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 3-0 (4′ Ντιακαμπί, 51′ Τσέρισεφ, 86′ Ροδρίγο)