ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Απίθανη ανατροπή η Άιντραχτ!

Γύρισε το ματς με την Χόφενχαϊμ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στην Φρανκφούρτη το ματς της ημέρας στην Bundesliga, καθώς η Χόφενχάιμ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Άιντραχτ, κατάφερε να γυρίσει το ματς στο 60’ με τον Μπελφοντίλ, αλλά έχασε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με 3-2!

Η ομάδα της Χόφενχαϊμ πλήρωσε το γεγονός ότι έμεινε με 10 παίκτες από το 66’ (αποβλήθηκε ο Κασίμ), καθώς δέχτηκαν δύο τέρματα στο τέλος, με τον Χάλε να ισοφαρίζει στο 89’ και τον Πασιέντσια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, να δημιουργεί πανδαιμόνιο στο γήπεδο της ομάδας της Φρανκφούρτης!

Από το κακό στο χειρότερο πάει η Σάλκε, καθώς πληρώνει το πολύ κακό ξεκίνημά της στην Bundesliga και δεν μπορεί να απομακρυνθεί κι άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μπορεί να μην κινδυνεύει άμεσα, όμως η νέα ήττα στην έδρα της και μάλιστα με το βαρύ 4-0 από την Φορτούνα Ντίσελντορφ, φέρνει νέα γκρίνια και προβληματισμό στην ομάδα, που είναι δεδομένο πως δεν προλαβαίνει την Ευρώπη και κοιτάζει να αποφύγει τις περιπέτειες. Η ψυχρολουσία ήρθε στο 35’ από τον Λουκεμπάκιο, με τους Κοβνάτσκι και Ραμάν μέσα σε έξι λεπτά στην επανάληψη (62’ και 68’), να τελειώνουν ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Στη Νυρεμβέργη, η τοπική ομάδα «κλώτσησε» την ευκαιρία να προηγηθεί στο ματς, όταν ο Μπέρενς έχασε πέναλτι στο 10’ και το πλήρωσε, αφού ο Κλόστερμαν έβαλε την Λειψία μπροστά στο σκορ στο 40’ και η ομάδα του κράτησε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς, που την κρατούν στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Λεβερκούζεν κέρδισε άνετα με 2-0 την Φράιμπουργκ και θα μπορούσε να έχει σκοράρει κι άλλα τέρματα, αν δεν ήταν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.

Τέλος, σημαντική νίκη πέτυχε η Χέρτα επί της Μάιντζ με 2-1, που την βάζει ξανά στο κόλπο της Ευρώπης.

Πρόγραμμα και αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

Παρασκευή 1/3

Άουγκσμπουργκ-Ντόρτμουντ 2-1 (24′, 68′ Γι / 81′ Αλκάθερ)

Σάββατο 2/3

Σάλκε-Ντίσελντορφ 0-4 (35’ Λουκεμπάκιο, 62’, 84’ Κοβνάτσκι, 68’ Ραμάν)

Λεβερκούζεν-Φράιμπουργκ 2-0 (4’ Αρανγκουίθ, 73’ Μπέιλι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χόφενχαϊμ 3-2 (20’ Ρέμπιτς, 89’ Χάλερ, 90+5’ Πασιέντσια – 43’ Γιοέλιντον, 60’ Μπελφοντίλ)

Χέρτα Βερολίνου-Μάιντς 2-1 (50’ Γκρούγιτς, 60’ Σταρκ – 47’ αυτ. Σταρκ)

Νυρεμβέργη-Λειψία 0-1 (40’ Κλόστερμαν)

Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 19:30