Ρέθυμνο – Παναθηναϊκός 75-87: Με… ζεστό τον Κιλπάτρικ

Με τον Σον Κιλπάτρικ να πετυχαίνει 22 πόντους, με 5/6 τρίποντα, ο Παναθηναϊκός πέρασε με άνεση από το Ρέθυμνο

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε με αντίπαλο το Ρέθυμνο, νίκησε με 87-75 στην πόλη της Κρήτης και πέτυχε τη 17η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Basket League. Πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ο Σον Κιλπάτρικ, που είχε 22 πόντους με 5/6 τρίποντα. Επτά τάπες από πλευράς Ρεθύμνου ο Άαρον Τζόουνς.

Ο Γκιστ σημείωσε νταμπλ-νταμπλ (10 πόντοι, 13 ριμπάουντ), με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να έχουν 20 επιθετικά ριμπάουντ. Από την ομάδα του Ρεθύμνου, που γνώρισε τη 14η ήττα, ο Μπαρτ σημείωσε 22 πόντους, ενώ στα αξιοσημείωτα ήταν οι επτά τάπες από τον Άαρον Τζόουνς!

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να επιβάλει τον ρυθμό του μετά το 5ο λεπτό και με σερί 10-0 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 24-15 στο 10΄.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πάτησαν γκάζι στο 2ο δεκάλεπτο, με νέο σερί 9-0 προηγήθηκαν 33-15, με τη διαφορά να φθάνει στους 20 πόντους, 37-17 στο 34’.

Οι γηπεδούχοι με συνεχή τρίποντα προσπάθησαν να επιστρέψουν στον αγώνα (25-37), με τον Παναθηναϊκό να κλείνει το ημίχρονο στο +14 (50-36)

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, παρά τη χαλαρότητα κατά διαστήματα από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, με το Ρέθυμνο να μειώνει στους εννέα πόντους (57-66) με τη συμπλήρωση του 30ού λεπτού.

Όμως, αμέσως ο Παναθηναϊκός πήγε στο +15 (74-59) στο 33’, με το παιχνίδι να κυλά χωρίς ιδιαίτερες διαφοροποιήσεις στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 36-50, 57-66, 75-87.

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7 (1), Μπαρτ 22 (3), Κλάντον 10, Χίκι 12, Ντάνιελς 9 (1), Τζόνσον, Σιγκούνας 6 (2), Καλογιαννίδης 2, Γλυνιαδάκης, Ραζής 3 (1), Τζόουνς 4.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 7 (1), Καλάθης 6, Αντετοκούνμπο 8, Κιλπάτρικ 22 (5/6τρ.), Γκιστ 10 (13ριμπ.), Καλαϊτζάκης 1, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 9 (1), Τόμας 13, Λάνγκφορντ 2, Πέιν 5.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ρέθυμνο – Παναθηναϊκός 75-87: Με… ζεστό τον Κιλπάτρικ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.