ΒΟΛΕΪ

Volley League: Ο Ηρακλής απάντησε στον ΠΑΟΚ

Ο Ηρακλής νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-1 στη Μίκρα και η πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League πάει σε τρίτο παιχνίδι

Με πάθος και τη συμπαράσταση των οπαδών του στο κατάμεστο γυμναστήριο Μίκρας, ο Ηρακλής υπέταξε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά της πρώτης φάσης των πλέι οφ.

Η πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League, θα κριθεί σε τρίτο αγώνα,  την Τρίτη (9/4) στο PAOK Sports Arena.

Η νικήτρια εκεί θα αντιμετωπίσει είτε τον Παναθηναϊκό είτε την Κηφισιά.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ μετά από προηγήθηκε με 12-5, αλλά ο Ηρακλής με επιμονή. καλό σερβίς και κυρίως κερδισμένες μάχες στο μπλοκ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς του.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Βασιλειάδης

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 27-25
2ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 15-25
3ο σετ: 3-8, 13-16, 21-20, 25-23
4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-17

*Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 5 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 8 άσσοι, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (27-25, 15-25, 25-23, 25-17) σε 108΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 5π. (2/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Προύσαλης 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (11/23, 1 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Φέργκιουσον 8 (4/8, 4 μπλοκ), Ρίου Κλίντι ντα Ρόσα 16 (13/25, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 51%υπ.,28%αρ.), Ποπόβ 20 (17/33επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. – 47%υπ., 29%αρ.), Χήρας, Αρμενάκης, Τερζόγλου, Κουκουμάκας, Τζιουμάκας 1 (1/2επ).

Π.Α.Ο.Κ. (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 14π. (7/15επ., 6 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 19 (16/30επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 74%υπ., 35%αρ.), Φιλίποβ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 6 (5/9, 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 26 (21/42επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 3 (3/17επ., 50%υπ., 15%αρ.) / Εφραομίδης (λ. – 68%υπ., 39%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ.

O προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Ήμασταν σίγουροι πως ο αγώνας δε θα έχει καμία σχέση με το πρώτο ματς.

Δεν θέλαμε να αφήσουμε τον ΠΑΟΚ να περάσει εύκολα από εδώ.

Το κρίσιμο σημείο ήταν το 3ο σετ, όπου χάναμε με πέντε πόντους διαφορά και το γυρίσαμε.

Στο 4ο σετ ούτε εμείς δεν το περιμέναμε. Η ομάδα παίζει καλό βόλεϊ, ήταν παρένθεση το κακό παιχνίδι που κάναμε στο Παλατάκι.

Πάμε σε τρίτο αγώνα να τα δώσουμε όλα για όλα. Είναι πολύ δύσκολη η αποστολή μας».

Ο λίμπερο του ΠΑΟΚ Νικήτας Εφραιμίδης είπε: «Ξέραμε πως θα είχαμε δύσκολο έργο εδώ και πως ο Ηρακλής θα τα δώσει όλα.

Το βόλεϊ είναι δίκαιο άθλημα, κερδίζει πάντα ο καλύτερος. Ο Ηρακλής νίκησε δίκαια.

Απογοητευτήκαμε και νευριάσαμε που χάσαμε το 3ο σετ. Στο 4ο σετ δεν είχαμε την ίδια διάθεση.

Έχουμε το τρίτο παιχνίδι στην έδρα μας. Θα δούμε τα λάθη που κάναμε και να πάρουμε τη νίκη που θέλουμε».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Volley League: Ο Ηρακλής απάντησε στον ΠΑΟΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.