ΤΕΝΙΣ
Του Αιγαίου τα… drive!
Η ισπανική «As» πάνω σε μια φωτογραφία του… αφίσα έγραψε: «Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο αθλητής που αναγεννήθηκε στη θάλασσα του Αιγαίου». Χθες, στη Βαρκελώνη, έψαχναν όλοι να μάθουν λεπτομέρειες για τη ζωή του 19χρονου Ελληνα τενίστα που νίκησε 7-5, 6-3 τον Ισπανό, Πάμπλο Καρένιο Μπούστα και προκρίθηκε -χωρίς να χάσει σετ στο τουρνουά- στον τελικό του...![Του Αιγαίου τα… drive!](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2018/04/tsitsipas_barcelona_web-thumb-large.jpg)
Η ισπανική «As» πάνω σε μια φωτογραφία του… αφίσα έγραψε: «Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο αθλητής που αναγεννήθηκε στη θάλασσα του Αιγαίου». Χθες, στη Βαρκελώνη, έψαχναν όλοι να μάθουν λεπτομέρειες για τη ζωή του 19χρονου Ελληνα τενίστα που νίκησε 7-5, 6-3 τον Ισπανό, Πάμπλο Καρένιο Μπούστα και προκρίθηκε -χωρίς να χάσει σετ στο τουρνουά- στον τελικό του Barcelona Open. Είχαν εντυπωσιαστεί από το drive του, έλεγαν ότι η δύναμή του τους θυμίζει τον Ναδάλ και πως θα χρειαστεί να δουλέψει το rever του.
Η «Αs» σκάλισε το αρχείο με τα βίντεο της ΑΤΡ και ανακάλυψε μια συνέντευξη, στην οποία ο Στέφανος αποκάλυπτε ότι πριν από τρία χρόνια κόντεψε να πνιγεί, στην Κρήτη. Επειτα, η ισπανική εφημερίδα έκανε… ποίηση για χάρη του νέου «αστεριού» του τένις μπλέκοντας -αλίμονο!- και το Αιγαίο στην ιστορία της. Τότε, τον Στέφανο τον σκέπασαν τεράστια κύματα, ενώ κολυμπούσε. Δεν μπορούσε να αναπνεύσει και τον έσωσε ο πατέρας του που τον έβγαλε από το νερό. «Εφτασα κοντά στον θάνατο» είχε πει γι’ αυτή τη στιγμή ο Στεφ προσθέτοντας ότι έκτοτε έγινε ατρόμητος στα κορτ. Φάνηκε!
![](http://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2018/04/as-2.jpg)
Σήμερα, (17.00, COSMOTE SPORT 6HD) θα ζήσει το μεγάλο του όνειρο. Θα παίξει στον τελικό κόντρα στον κορυφαίο τενίστα στο χώμα Ράφα Ναδάλ, ο οποίος χθες διέλυσε τον Νταβίντ Γκοφάν 6-4, 6-0.
Αυτός είναι ο πρώτος τελικός ATP Tour στην καριέρα του Tsitsifast, ο οποίος έπαιξε εντυπωσιακό τένις για να φτάσει να δει… στα μάτια τον Ναδάλ. Ο 26χρονος Μπούστα σκόπευε να βρει λάθη απειρίας στο παιχνίδι του κορυφαίου Ελληνα τενίστα, που όμως δεν του έκανε τη χάρη.