ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ BC

Ο ΠΑΟ σπάει τα κοντέρ (pin)

Σαρωτικός για ακόμα ένα χρόνο ο Παναθηναϊκός

Μία πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε κόντρα στο Λαύριο ο Παναθηναϊκός με σκορ 111-57 και τελείωσε την κανονική περίοδο με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα και τους φιλάθλους.

Διέσυρε το Λαύριο ο Παναθηναϊκός με +54

Το «τριφύλλι» με αυτή του την επίδοση κατάφερε να σπάσει μερικά πολύ σημαντικά ρεκόρ και για το ίδιο αλλά και για το πρωτάθλημα της Basket League.

Πιο συγκεκριμένα όπως αναφέρει η έντυπη έκδοση του Sportime, οι «πράσινοι» τελείωσαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους αήττητοι την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, ενώ κατάφεραν να αρπάξουν και την καλύτερη φετινή άμυνα από τον Ολυμπιακό, έχοντας δεχτεί 68.34 πόντους έναντι των 68.5 που έχουν οι «ερυθρόλευκοι».

Ακόμα η διαφορά των 54 πόντων με την οποία κέρδισε ο Παναθηναϊκός, είναι η δεύτερη μεγαλύτερη νίκη σε εκτός έδρας αγώνα για την ιστορία του αλλά και για το ελληνικό πρωτάθλημα, μετά από το 42-106 (+64) που είχε πετύχει κόντρα στον Μακεδονικό την χρονιά 2006-2007.

Το πιο σημαντικό όμως ρεκόρ, είναι εκείνο της επιθετικής του γραμμής, αφού κατάφερε να «σπάσει» το σύνολο των πόντων που έχει πετύχει στην ιστορία του και γενικώς στο πρωτάθλημα, σημειώνοντας 2404 σε 26 αγώνες, καταρρίπτοντας το δικό του πάλι ρεκόρ των 2368 που είχε πετύχει την σεζόν 2010-2011.