ΣΤΙΒΟΣ
Άγια Ντέλ Πόντε: καλύτερη επίδοση στην Ευρώπη στα 100μ .
Η Άγια Ντέλ Πόντε κατάφερε σε εγχώριο αγώνα στην Ελβετία να σημειώσει την καλύτερη επίδοση για φέτος στην Ευρώπη. Και δεύτερη στον κόσμο. Η Ελβετίδα, με την σημερινή της εμφάνιση στα 100 μέτρα, έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Η Ντελ Πόντε έτρεξε δύο σχεδόν ίδιες κούρσες -σε χρόνο- καταρρίπτοντας το ατομικό της ρεκόρ(11.21) δύο...![Άγια Ντέλ Πόντε: καλύτερη επίδοση στην Ευρώπη στα 100μ .](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2020/07/delponte_ajla_magglingen_18_atx-1024x768-1.jpg)
Η Άγια Ντέλ Πόντε κατάφερε σε εγχώριο αγώνα στην Ελβετία να σημειώσει την καλύτερη επίδοση για φέτος στην Ευρώπη. Και δεύτερη στον κόσμο.
Η Ελβετίδα, με την σημερινή της εμφάνιση στα 100 μέτρα, έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Η Ντελ Πόντε έτρεξε δύο σχεδόν ίδιες κούρσες -σε χρόνο- καταρρίπτοντας το ατομικό της ρεκόρ(11.21) δύο φορές. Η 24χρονη σπρίντερ, έτρεξε τα προκριματικά σε χρόνο 1.10 για να βελτιώσει στον τελικό τερματίζοντας σε 11.08.
Η Άγια Ντελ Πόντε, όσον αφορά την παγκόσμια κατάταξη βρίσκεται πλέον πίσω μόνο από την Αμερικανίδα Σακάρι Ρίτσαρτσον, η οποία λίγες εβδομάδες πριν είχε διανύσει τα 100 μέτρα σε χρόνο 11.05.