ΒΟΛΕΪ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-3 σετ: Επέστρεψε! (vids)

Ματς διαφήμιση για το ελληνικό βόλεϊ στο κλειστό του Αμαρουσίου...

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-3 σετ: Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο βόλεϊ και δηλώνει βροντερό «παρών» κατακτώντας το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς»!

Σε ένα ματς διαφήμιση για το ελληνικό βόλεϊ, ακόμη καλύτερο απ’ αυτό που είδαμε στο κλειστό του Ρέντη.

Ένας αγώνας ο οποίος πήγε ακριβώς όπως ο πρώτος τελικός. Ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός μπόρεσε να κάνει το 2-0 στα σετ. Όπως δηλαδή έγινε και στο Ρέντη πριν λίγες ημέρες.

Έχοντας τους Ράνγκελ και Στάροβιτς σε μεγάλη βραδιά.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Μπεκεσκάμπα – Ολυμπιακός 1-3 σετ: Το πρώτο βήμα για τους «4» (vid)

Στο τρίτο σετ όμως ο Ολυμπιακός έδειξε να αλλάζει. Μπήκαν στο ματς από τον πάγκο οι Κουμεντάκης, Ανδρεάδης και έκαναν μεγάλο παιχίδι, ενώ ανέβηκε σημαντικά και ο Φίνγκερ.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» με κορυφαίους τους Φίνγκερ, Κουμεντάκη και σταματώντας τους Στάροβιτς, Ράνγκελ, κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν αλλά και να προσπεράσουν!

Έκαναν την ανατροπή και κέρδισαν τρία σερί σετ κάνοντας το υπέρ τους 3-2!

Πηγαίνοντας έτσι ο Ολυμπιακός τον τελικό στο «χρυσό» σετ.

Στο «χρυσό» σετ ενώ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 3-6. Το γύρισε όμως ο Παναθηναϊκός, ισοφάρισε σε 6-6, πήρε το προβάδισμα με 7-6 και δεν το έχασε ποτέ ξανά!

Οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 8-8, αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα με 12-9. Έφτασε το σετ μέχρι το 13-13, αλλά σε αυτό το σημείο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τον παράγοντα έδρα. Με την ψυχολογία του κόσμου μπόρεσε ο Παναθηναϊκός να φτάσει στο 15-13 χάρη σε δύο πόντους του Τσάσιτς.

Και να κατακτήσει το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», φτάνοντας στην κατάκτηση κάποιου τίτλου μετά από 10 χρόνια και συγκεκριμένα από το 2010!

Τα σετ: 3-3 σε 2:49, 25-17 (28′), 28-26 (39′), 16-25 (28′), 19-25 (28′), 10-15 (19′), 15-13 (27′)

Χρυσό σετ: 2-5, 10-8, 12-9, 15-13

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κάσιτς 22 (18/30 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 39% υπ., 29% αρ.) , Γιάκομπσεν 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 23 (17/45 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 16 (12/21 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 4 (3/14 επ., 1 μπλοκ. 50% υπ., 33% αρ.), Πελεκούδας 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 51% υπ., 34% αρ.), Μούχλιας, Ρουσσόπουλος, Πανταλέων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 31 (29/45 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (5/9 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χουσάι 15 (13/31 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ., 46% αρ.), Βουλκίδης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 μπλοκ), Γκέργκι 1 (1/7 επ.) / Κοκκινάκης (λ, 72% υπ. – 52% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 1 (1/1 επ.) , Κουμεντάκης 21 (18/34 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 55% υπ., 22% αρ.), Ριζόπουλος 2 (2 άσσοι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-3 σετ: Επέστρεψε! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.