ΑΓΓΛΙΑ

Λίβερπουλ – Γουέστ Μπρομ 1-1: Γκέλα ολκής στο Άνφιλντ

Η Λίβερπουλ δεν εκμεταλλεύτηκε τα στραβοπατήματα των αντιπάλων της, κόλλησε με την Γουέστ Μπρομ (1-1) και έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει

Ο Big Sam ανάγκασε τη Λίβερπουλ σε γκέλα ολκής

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League, η Λίβερπουλ υποδέχθηκε τη Γουέστ Μπρομ στο “Άνφιλντ”.

Οι «κόκκινοι» βρήκαν απέναντι τους μια ομάδα με αμυντικό προσανατολισμό και χαλάρωσαν μετά το γρήγορο προβάδισμά τους.

Έτσι, οι «μπάγκις» του Σαμ Αλαρντάιτς που κέρδισαν μέτρα στο 2ο ημίχρονο, τους τιμώρησαν με το τελικό 1-1 να στοιχίζει σημαντικούς βαθμούς στη Λίβερπουλ. Ειδικότερα, η διαφορά της είναι μόλις 3 βαθμούς από τη δεύτερη Έβερτον, καθώς έφτασε τους 31 πόντους.

Κακός «δαίμονας» της Λίβερπουλ ο Σαμ Αλαρντάις, ήταν αυτός που είχε υποχρεώσει τους «reds» στην τελευταία εντός έδρας ήττα τους το 2017, ενώ από τότε έχει χάσει μόλις ένα από τα τέσσερα ματς που έχει δώσει στο «Άνφιλντ».

Ο Μανέ άνοιξε το σκορ στο 11′. Μία κάθετη μπαλιά του Ματίπ και ένα υπέροχο κοντρόλ και τελείωμα του Σενεγαλέζου για να σπάσει η οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Αυτό ήταν το 6ο γκολ του Μανέ στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν.

Η άμυνα της Λίβερπουλ δεν έμοιαζε σταθερή μετά τον τραυματισμό του Ματίπ και η νευρικότητα είχε κάνει την εμφάνισή της. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 με την κεφαλιά του Ατζάγι στο 81′.

Οι γηπεοδούχοι έτρεχαν να προλάβουν στα εναπομείναντα λεπτά. Έχασαν, μάλιστα, μεγάλη ευκαιρία, με τον Σαμ Τζόνστον να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Φιρμίνιο στο 89ο λεπτό.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Μάτιπ (60′ Γουίλιαμς), Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (83′ Οξλέιντ – Τσάμπερλεϊν), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Φιρμίνιο (90′ Οριγκί), Μανέ.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστόουν, Φούρλονγκ, Ατζάι, Ο’ Σει, Γκιμπς, Φίλιπς, Ρόμπινσον (73′ Περέιρα), Σόιερς, Γκάλαχερ (90+1′ Ιβάνοβιτς), Ντιανγκανά, Γκράντ (78′ Όστιν).

15η Αγωνιστική

Σάββατο 26/12
Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (31′ Μπαρνς, 85′ Βάρντι – 23′ Ράσφορντ, 79′ Μπρούνο Φερνάντες)
Άστον Βίλα-Κρίσταλ Πάλας 3-0 (5′ Τραορέ, 66′ Χάουζ, 76′ Ελ Γκάζι)
Φούλαμ-Σαουθάμπτον 0-0
Άρσεναλ-Τσέλσι 3-1 (34′ πεν. Λακαζέτ, 44′ Τζάκα, 56′ Σακά – 86′ Άμπραχαμ)
Μάντσεστερ Σίτι-Νιουκάστλ 2-0 (14’ Γκουντογκάν, 55’ Τόρες)
Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Έβερτον 0-1 (80’ Σίγκουρντσον)