Περιστέρι – Προμηθέας 78-64: Πήρε και την διαφορά

Το Περιστέρι επικράτησε του Προμηθέα Πατρών με 78-64, καλύπτοντας την διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου και ανέβηκε στην τρίτη θέση της Basket League. Mεγάλη νίκη του Περιστερίου που επικράτησε με 78-64 στο κλειστό «Ανδρεάς Παπανδρέου» επί του Προμηθέα κερδίζοντας και την διαφορά του πρώτου αγώνα. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά του, με...

Το Περιστέρι επικράτησε του Προμηθέα Πατρών με 78-64, καλύπτοντας την διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου και ανέβηκε στην τρίτη θέση της Basket League.

Mεγάλη νίκη του Περιστερίου που επικράτησε με 78-64 στο κλειστό «Ανδρεάς Παπανδρέου» επί του Προμηθέα κερδίζοντας και την διαφορά του πρώτου αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνει που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-13).

Οι Πατρινοί δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ, ωστόσο οι Μορέια και Κίνγκσλεϊ ανέλαβαν δράση και έτσι η ομάδα των δυτικών προαστίων διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Παναθηναϊκός- Λάρισα 121-78: Επίδειξη δύναμης και τώρα… ΣΕΦ

Μετά τη διακοπή, οι  γηπεδούχοι…πάτησαν το γκάζι με ένα επί μέρους 11-2, χάρη σε συνεχόμενους πόντους από τους Σαλούστρο και Γκρέι.Τ ο +14 (62-48) του τρίτου δεκαλέπτου φάνηκε πολύτιμο για την επικράτηση των παικτών του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, δίχως όμως να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 8 πόντους. Μόουζες και Μορέιρα έστειλαν τη διαφορά το +13 (74-61) και το υπόλοιπο του παιχνιδιού ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-31, 62-48, 78-64.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ν. Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης Γ. 1 (3 ριμπάουντ), Μορέιρα 20 (9/12 δίποντα, 2/6 βολές, 10 ριμπάουντ), Καράμπελας 3 (1), Βασιλόπουλος 2, Γκρέι 11 (2 τρίποντα, 4 λάθη), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης 2, Σαλούστρος 13 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γόντικας 2, Κέιν 5 (1/7 σουτ, 3/4 βολές), Χάτσερ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κίνγσκλεϊ 6 (5 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μ. Γιατράς): Μπελ 6 (2/5 τρίποντα), Λίποβι 3 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μάντζαρης 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 λάθη), Φίλερ 5 (1/5 τρίποντα), Τζόουνς 2, Χολ 6 (3/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπαμπ 3 (1/6 τρίποντα), Αγραβάνης Δ. 5 (1/4 τρίποντα), Μαυροκεφαλίδης 8 (2/7 σουτ), Κασελάκης 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – Προμηθέας 78-64: Πήρε και την διαφορά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.