To LIVE του ντέρμπι Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός για την 5η αγωνιστική της Super League 1
LIVE το ντέρμπι Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός Παναθηναϊκός: Ενημερωθείτε LIVE για το ντέρμπι του «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Super League 1.

Το κανάλι του Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός είναι σε αυτό το link αν θέλετε να το παρακολουθήσετε, ενώ όσοι ενδιαφέρεστε για διαδικτυακή ενημέρωση, τότε… κοπιάστε.

Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες, υπό την έννοια ότι οι γηπεδούχοι προέρχονται από το εντυπωσιακό 3-0 επί της Φενέρμπαχτσε και οι γηπεδούχοι παρατάσσονται με πολλές, σημαντικές απουσίες.

Βέβαια, το μομέντουμ δεν αρκεί για να κριθεί ένα ματς, πολλώ δε μάλλον όταν πρόκειται για ντέρμπι «αιωνίων».

Να θυμίσουμε ότι οι μεγάλοι απόντες είναι οι εξής:

• Ονιεκούρου, Εμβιλά (Ολυμπιακός)
  • Διούδης, Βέλεθ, Κώτσιρας, Ιωαννίδης (Παναθηναϊκός)

Στο μεταξύ, αν σας αρέσει το στοίχημα, τότε μπορείτε να κάνετε κλικ στο σχετικό link.

Το LIVE του Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

(Συνεχής ανανέωση με ενημέρωση, tweets φιλάθλων και ποδοσφαιρική ανάλυση / πάνω-πάνω τα τελευταία γεγονότα / F5 για refresh)

Τέλος αγώνα: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0

Εξαλλος ο Γιοβάνοβιτς για την εύκολη απώλεια κατοχής.

90+12′ Από κόντρα στον Σάντσες, ο Σισέ παραλίγο να ευνοηθεί.

90+11′ Κάρτα στον Λούντκβιστ.

90+9′ Λόπες αντί Μπουχαλάκη.

90+8′ Κάρτα στον Σισέ για διαμαρτυρίες. Όντως ήταν κόρνερ και όχι άουτ.

90+4′ Καθοριστικό μαρκάρισμα του Σάντσες στον Α. Καμαρά.

Με πέντε στην άμυνα ο Παναθηναϊκός.

90+3′ Μαουρίσιο αντί Καρλίτος.

90+2′ Μαγικό άγγιγμα του Βαλμπουενά, ο Λαλά γυρίζει, ο Μπρινιόλι μπλοκάρει.

Δώδεκα λεπτά έξτρα χρόνος.

89′ Ο Τικίνιο έχει νεύρα και δέχεται κίτρινη.

86′ Κάρτα στον Μπρινιόλι για καθυστέρηση.

84′ Ακυρωθέν γκολ του Ολυμπιακού για φάουλ του Σισέ στον Μπρινιόλι.

82′ Βαλμπουενά αντί Μασούρα.

79′ Μακέντα αντί Χατζηγιοβάνη, Λούντκβιστ αντί Παλάσιος.

77′ Ο Μπρινιόλι λέει no στον Α. Καμαρά. Ακόμα μία φάση για τον Ολυμπιακό.

Μακέντα και Λούντκβιστ θα περάσουν στον αγωνιστικό χώρο.

Επτά τελικές στο α’ ημίχρονο, έξι ήδη στο β’ ο Ολυμπιακός

Παλάσιος και Βιτάλ δεν έχουν βοηθήσει ιδιαίτερα τον Παναθηναϊκό. Σίγουρα παίζει ρόλο και η ποιότητα του αντιπάλου.

72′ Στην επόμενη φάση ο Χατζηγιοβάνης δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε και ο Παναθηναϊκός χάνει την ευκαιρία να προσεγγίσει τα αντίπαλα καρέ με αξιώσεις.

72′ Ο Ρέαμπτσιουκ απειλεί με γύρισμα, ο Μπρινιόλι τον σταματά.

70′ Δοκάρι… ουρανοκατέβατο για τον Ολυμπιακό! Από σέντρα του Λαλά. Ο Μπρινιόλι ήταν εκτός εστίας.

70 λεπτά αγώνα (61′ χωρίς τη διακοπή), καμία αλλαγή.

68′ Τρομερή η επιστροφή του Σισέ, προλαβαίνει τον Βιτάλ, κερδίζει και το φάουλ. Έβγαινε με αξιώσεις στην κόντρα ο Παναθηναϊκός σε αυτή τη φάση.

Δεν απειλεί καθόλου ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πάντως στέκεται καλά αμυντικά.

Εξαιρετικό ματς ο Πέρεθ, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο είχε με διαφορά τις περισσότερες επαφές από κάθε άλλο συμπαίκτη του.

Συνέχεια στο ντέρμπι, έπειτα από 9 λεπτά διακοπής.

Νέα διακοπή λόγω μειωμένης ορατότητας.

48′ Μπαίνει φορτσάτος ο Ολυμπιακός στο β’ ημίχρονο. Αξιόλογες τελικές με Μαντί και Τικίνιο.

Σέντρα στο β’ ημίχρονο

7-3 οι τελικές. Μία προς την εστία και δεν την έκανε η ομάδα με τις περισσότερες προσπάθειες.

Ο Ολυμπιακός 56% κατοχή. Ξεχώρισαν οι Λαλά και Α. Καμαρά. Καλή δουλειά στον άξονα από τον Παναθηναϊκό.

45+8′ Καλή προσπάθεια και σουτ του Α. Καμαρά, λίγο άουτ η μπάλα.

Δείτε τη μεγάλη ευκαιρία του Τικίνιο.

Παλιές δόξες στο γήπεδο: Λάγιος Ντέταρι και Μάρτον Εστερχάζι.

Ο Μασούρας δεν έχει φανεί καθόλου. Γενικώς οι φιλοξενούμενοι έχουν περιορίσει τη δράση των μεσοεπιθετικών των γηπεδούχων. Από τον Λαλά έχουν κοντέψει να την πατήσουν.

45+2′ Κάρτα στον Χατζηγιοβάνη.

Εχει ανέβει ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο.

44′ Ακόμα μία καλή προσπάθεια του Λαλά από δεξιά. Ο Ελ Αραμπί σουτάρει, η μπάλα στα σώματα.

Αρκετές τελικές εκατέρωθεν και πολυφωνία στις προσπάθειες, καμία κάρτα σε 43 λεπτά.

42′ Ζητά πέναλτι ο Τικίνιο έπειτα από επαφή του Πούγγουρα. Δεν συνιστά παράβαση, κρίνει ο ρέφερι.

Δεν είναι στιβαρός εντός περιοχής και στα πλάγια ο Παναθηναϊκός. Πατάει καλύτερα με κάτω την μπάλα πάντως.

39′ Πάλι αφήνει τον Λαλά… χαλαρό ο Βιτάλ, σέντρα από δεξιά, κλασική κίνηση Ελ Αραμπί και σουτ, δεν ανησυχεί ο Μπρινιόλι.

Παντελώς αμαρκάριστος ο Τικίνιο στην προηγούμενη φάση.

37′ Ευκαιρία ξανά με κεφαλιά! Σέντρα του Ρέαμπτσιουκ από αριστερά, ο Τικίνιο εκτός ισορροπίας στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

35′ Από αριστερά προσπαθεί ο Παναθηναϊκός. Δεν τα έχει πάει άσχημα ως τώρα. Λείπει η ψύχραιμη τελική πάσα.

33′ Να και κάτι ασυνήθιστο. Ο Χατζηγιοβάνης παίρνει κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής. Άουτ η μπάλα. Ο συνήθης Χουάνκαρ έκανε τη σέντρα.

31′ Καλό το σουτ του Ρούμπεν, ο Βατσλίκ υποχρεώνεται σε κόρνερ. Τα έχει τα σουτ ο Ισπανός. Ο Γιοβάνοβιτς του λέει συχνά να δοκιμάζει το πόδι του.

Ο Ολυμπιακός απειλεί σε κάθε στημένη φάση σχεδόν. Ασχέτως αν δεν έχει καταγραφεί τελική με μεγάλες αξιώσεις.

Πιέζει ψηλά ο Παναθηναϊκός.

27′ Ο Μπρινιόλι χάνει την μπάλα στο ντεμπούτο του. Δεν το εκμεταλλεύεται ο Ολυμπιακός. Φάση που λήγει με κοκορομαχία Τικίνιο-Σάρλια.

25′ Καθυστερεί ο Καρλίτος, ο Βιτάλ καταγράφει την πρώτη τελική του Παναθηναϊκού. Το σουτ περνά άουτ.

Στην προηγούμενη φάση υπέροχη ενέργεια ο Λαλά, γλίστρησε ο Σάντσες και έμεινε παντελώς ελεύθερος ο Καμαρά.

24′ Κεφαλιά του Α. Καμαρά, έπειτα από σέντρα του Λαλά, η μπάλα άουτ.

Πολλά φάουλ, αλλά και τρία σοβαρά λάθη από πλευράς Παναθηναϊκού, που σε τέτοια ματς δεν επιτρέπονται.

Το πρώτο 20λεπτο πέρασε σαν καπνός. Κυριολεκτικά, αν σκεφτεί κανείς ότι υπήρξε 7λεπτη διακοπή.

Συνέχεια στο ματς, έπειτα από 7 λεπτά διακοπής.

Διακοπή λόγω μειωμένης ορατότητας από τα καπνογόνα.