ΜΠΑΣΚΕΤ

Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-92: Ο Τζόουνς σόκαρε το ΟΑΚΑ

Πώς εξελίχθηκε η αναμέτρηση Παναθηναϊκός - Βαλένθια για την 24η αγωνιστική της EuroLeague

Παναθηναϊκός – Βαλένθια 91-92: Στο ντεμπούτο των Δημήτρη Αγραβάνη και Ματ Τόμας, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ηττήθηκε με τρίποντο του Κρις Τζόουνς στην εκπνοή, στο ματς για την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Τρίτη σερί ήττα για τους «πράσινους» που έπεσαν στο 8-16, συγκατοικούν με τη Βιλερμπάν και βρίσκονται πάνω μόνο από την Άλμπα Βερολίνου.

Η Βαλένθια, αντίθετα, ανέβηκε στο 13-11, συγκατοικεί με Παρτιζάν, Μπασκόνια, Ζαλγκίρις, ατενίζοντας το μέλλον με αισιοδοξία.

Ο Τζόουνς έκανε τη διαφορά με 24 πόντους και 5 ασίστ, παίρνοντας μάλιστα όλες τις προσπάθειες του τελευταίου τριλέπτου για την ομάδα του!

Κάιλ Αλεξάντερ με 16 πόντους και Βίκτορ Κλαβέρ με 13, ήταν χρήσιμοι για τη Βαλένθια.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα περισσότερα από τους Πάρις Λι (25π.-7ασ.) και Αρτούρας Γκουντάιτις (23π.-10ρ.), ενώ ο Ματ Τόμας είχε 13π.-4ρ., προτού καταγράψει 1/2 βολές στο τέλος και δώσει την ευκαιρία στον Τζόουνς να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Με 2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 3/5 βολές σε 23:12 έκανε ντεμπούτο ο Τόμας, την ώρα που ο Αγραβάνης είχε 1 ριμπάουντ, 0/1 δίποντο και 0/1 τρίποντο σε 10:11.

Η εξέλιξη του ματς Παναθηναϊκός – Βαλένθια:

Το ματς άρχισε με τον Πάρις Λι να ευστοχεί σε τρίποντο και να φτάνει τους 500 πόντους στη EuroLeague.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-2, αλλά ο Κρις Τζόουνς μπήκε ορεξάτος και με 7 πόντους του, η Βαλένθια ισοφάρισε 9-9.

Αμφότερες οι ομάδες έβρισκαν λύσεις από την περιφέρεια, ώσπου το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να σημειώνει 26 πόντους.

Καθ’ ολη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία, με τη μέγιστη διαφορά να γράφει +9 (36-27) και το δεύτερο δεκάλεπτο να λήγει 49-42.

Η Βαλένθια άρχισε με επιμέρους 11-3 το δεύτερο μέρος, εξέλιξη που είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί για πρώτη φορά στο 06:59 της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν έχασε την επαφή με το σκορ, όμως, οι μόλις 19 πόντοι στο πρώτο 10λεπτο του β’ ημιχρόνου δεν ήταν καλό μαντάτο εν όψει του φινάλε.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δραματικό. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές. Λι και Τζόουνς… βαρέθηκαν να εκτελούν βολές και να παίρνουν προσπάθειες. Ο Τόμας ευστόχησε σε 1/2 βολές στα 17” και έγραψε το 91-89. Αυτό σήμαινε ότι η Βαλένθια είχε ακόμη μία ευκαιρία. Ο Τζόουνς επιχείρησε τρίποντο, δικαιώθηκε και χάρισε μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Λι 25, Γκουντάιτις 23, Τόμας 12, Μπέικον 10, Γουίλιαμς 8, Γκριγκόνις 5, Γ. Καλαϊτζάκης 5, Μαντζούκας 2, Αγραβάνης, Μποχωρίδης.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Άλεξ Μουμπρού): Τζόουνς 24, Αλεξάντερ 16, Κλαβέρ 13, Πραντίγια 9, Ριβέρο 7, Χάρπερ 6, Γουέμπ 6, Λόπεθ-Αροστέγκι 4, Έβανς 3, Πρέπελιτς 2, Ράντεμπο 2, Πουέρτο.