ΜΠΑΣΚΕΤ

Μονακό- Παναθηναϊκός 84-70: Εφιάλτης τα τελευταία 11 λεπτά

Μέχρι το 29’ οι «πράσινοι» ήταν κοντά στο σκορ αλλά στα τελευταία 11 λεπτά είχε κατηφόρα στο Πριγκιπάτο αφού η άμυνα της Μονακό ξεχαρβάλωσε την ελληνική ομάδα

Την έκτη συνεχόμενη ήττα του (με σκορ 84-70) κατέγραψε ο Παναθηναϊκός που δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μονακό.

Στην ουσία ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς μέχρι το 29’ ήταν κοντά στο σκορ (60-57). Απ’ εκεί και πέρα δεν υπήρχε στο γήπεδο η ελληνική ομάδα, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν κι έφτασαν άνετα στη νίκη που τους βάζει στην τετράδα.

Στα τελευταία 11 λεπτά οι «πράσινοι» (που αγωνίστηκαν χωρίς Γουόλτερς και Γκουντάιτις) πέτυχαν μόλις 13 πόντους, τους περισσότερους όταν όλα είχαν κριθεί, ενώ δέχτηκαν 24.

Πλέον, έχουν να νικήσουν από τις 26 Ιανουαρίου (τα είχαν καταφέρει απέναντι στην Ζαλγκίρις) και θα επιδιώξουν να κόψουν το αρνητικό σερί την Παρασκευή (10/3) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος ήταν σταθερά κοντά στην Μονακό. Η παραγωγικότητα του Ματέους Πονίτκα (8 πόντοι) και το καλό περιφερειακό σουτ, εκμηδένιζαν τα λάθη (4 για μόλις 2 ασίστ) και το πρόβλημα στα ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο. Με το σκορ στο 21-17, ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να είναι «απειλητικός» για την Μονακό που πάντως είχε τον έλεγχο του ρυθμού.

Ο Τζόρνταν Λόιντ και ο Άλφα Ντιαλό ηγούνταν των Γάλλων που ξέφυγαν με 42-30 κι ενώ απέμεναν 1’57’’ για το τέλος του ημιχρόνου αλλά τα τρίποντα των Λι και Τόμας έφεραν τον Παναθηναϊκό πολύ κοντά (42-36) στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Ματ Τόμας είχε 9 πόντους στο πρώτο 20λεπτο κι έδινε λύσεις, αλλά υπήρχε πρόβλημα στα ριμπάουντ.

Η Μονακό είχε πάρει 11 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ (9 στο σύνολο, όσα αμυντικά είχε και ο Παναθηναϊκός) κι αυτό ήταν ένα μεγάλο ζήτημα.

Ο Ντουέιν Μπέικον άρχισε «καυτός» στην 3η περίοδο και με 10 πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση βολής (51-50) στο 24’. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 51-51 στα μισά της 3ης περιόδου και πλέον αναζητούσαν το προβάδισμα που θα τους έδινε ακόμα καλύτερη ψυχολογία.

Η Μονακό έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 64-57 καθώς ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να σουτάρει καλά (12/19 δίποντα και 9/18 τρίποντα) αλλά είχε περισσότερα λάθη από ασίστ (11-8) και δεν είχε βρει μια σταθερά στην άμυνά του.

Στο 33’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου με διψήφια διαφορά (71-57) καθώς ο Παναθηναϊκός δε μπορούσε να βρει σκορ με τίποτα. Για την ακρίβεια οι «πράσινοι» έμειναν χωρίς πόντο για 5’06’’ μέχρι να ευστοχήσει ο Παπαγιάννης και να κόψει το 11-0 που είχαν κάνει οι παίκτες της Μονακό.

Όμως δε μπορούσαν να αλλάξουν εκ νέου τα πράγματα καθώς οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν «πιεί θάλασσα» και η Μονακό είχε αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο. Το σκορ έφτασε στο 79-59 στο 37’ και ακόμα μια ήττα (βαριά μάλιστα) γραφόταν στη φετινή διαδρομή.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6, Οκόμπο 12, Μονέκε 3, Λόιντ 18, Μπλόσομγκεϊμ, Ντιαλό 18, Μοτεγιούνας 7, Ουαταρά 4, Στραζέλ, Χολ 5, Τζέιμς 11

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4, Λι 9, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 8, Γ. Καλαϊτζάκης 5, Τόμας 9, Σαμοντούροφ 4, Μπέικον 10, Πονίτκα 11, Γκριγκόνις 6, Μαντζούκας

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μονακό- Παναθηναϊκός 84-70: Εφιάλτης τα τελευταία 11 λεπτά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.