F1 imola: Ο Vettel «ουρλιάζει τα ονόματα» των Senna και Ratzenberger κατά τη διάρκεια των νικητήριων γυρών του
F1 Vettel imola: Ο Vettel έκανε την επιθυμία του Senna πραγματικότητα. Φόρο τιμής στον Ayrton Senna και τον Roland Ratzenberger![F1 imola: Ο Vettel «ουρλιάζει τα ονόματα» των Senna και Ratzenberger κατά τη διάρκεια των νικητήριων γυρών του](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2024/05/f1-Sebastian-Vettel-imola-McLaren-1.jpg)
F1 Vettel imola: Ο Sebastian Vettel ήταν γεμάτος συναισθήματα την Κυριακή όταν γιόρτασε τη μνήμη του Ayrton Senna και του Roland Ratzenberger στην πίστα Imola, στο McLaren MP4/8 του 1993. Ένας ζωντανός φόρος τιμής που ο Γερμανός είναι περήφανος που επέστρεψε.
Λίγα λεπτά πριν το Grand Prix Emilia-Romagna, ο χρόνος σταμάτησε για μια στιγμή στην πίστα της Imola. Ή μάλλον, μεταφερθήκαμε πίσω τρεις δεκαετίες, χάρη στον Sebastian Vettel . Ο Γερμανός, ο οποίος αποσύρθηκε από τα σιρκουί για δύο χρόνια, απέτισε συγκινητικό φόρο τιμής στον Ayrton Senna και τον Roland Ratzenberger, που πέθαναν μόλις πριν από 30 χρόνια κατά τη διάρκεια του μαύρου Σαββατοκύριακου του Grand Prix του Σαν Μαρίνο το 1994.
Ο τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε το τιμόνι της McLaren MP4/8 του 1993, την εποχή που οδηγούσε ο Βραζιλιάνος, για λίγους γύρους στην Imola υπό το χειροκρότημα των θεατών που ήρθαν σε μεγάλους αριθμούς. Ο 36χρονος οδηγός μοίρασε ακόμη και μερικά ντόνατς στο τέλος των γύρων του, πριν υποκύψει μπροστά στις δύο σημαίες που ήταν τοποθετημένες στο αυτοκίνητο . Ο Sebastian Vettel ήταν εμφανώς πολύ συγκινημένος όταν βγήκε από το στήριγμα του.
Senna Sempre ❤️🇧🇷#F1 #ImolaGP pic.twitter.com/ZUS4CSAiAq
— Formula 1 (@F1) May 19, 2024
F1 Vettel imola: Ο Vettel έκανε την επιθυμία του Senna πραγματικότητα
«Ήμουν μόνος στην πίστα και δεν αγωνιζόμουν, αλλά το αυτοκίνητο είναι φανταστικό στην οδήγηση » , είπε στο βρετανικό τηλεοπτικό κανάλι Channel 4 . Λατρεύω αυτό το αυτοκίνητο. Είχα τις σημαίες μαζί μου και μόλις τις έβγαλα ο κόσμος τρελάθηκε. Ήταν μια μεγάλη στιγμή. Φώναζα τα ονόματά τους στα ακουστικά! Το να βγάλει την αυστριακή σημαία – αυτό που ήθελε να κάνει ο Ayrton επειδή είχε αυτή τη σημαία στο αυτοκίνητό του εκείνη την Κυριακή [του ατυχήματος του] – ήταν πολύ, πολύ ιδιαίτερο. Είναι τρελό πόση χαρά και πάθος εξακολουθούν να φέρνουν στους ανθρώπους το όνομα και η κληρονομιά. Ήταν ό,τι καλύτερο είχε να κάνει. »
F1 Vettel imola: Ο Γερμανός είχε ήδη αποτίσει ένα ωραίο φόρο τιμής στον Ayrton Senna και τον Roland Ratzenberger την περασμένη Πέμπτη, προσκαλώντας ολόκληρο το paddock σε εορτασμούς και έναν γύρο της πίστας με τα πόδια, πριν πάει στη στήλη που είναι τοποθετημένη κοντά στη στροφή Tamburello.
«[Senna], είναι ένας συνάδελφος που δεν είχαμε ποτέ την ευκαιρία να συναντήσουμε, δεν είχαμε ποτέ την ευκαιρία να αγωνιστούμε εναντίον του, προφανώς, αλλά δεν είχαμε ποτέ την ευκαιρία να συναντήσουμε στη μετά την F1 εποχή. Είμαι λοιπόν πολύ χαρούμενος που έζησα αυτή τη μεγάλη στιγμή την Πέμπτη, όταν αγωνιστήκαμε μαζί στην πίστα, μεταξύ άλλων με τους οδηγούς της F2 και της F3 . Αλλά να είσαι στο αυτοκίνητο σήμερα, να πάρεις τη σημαία, είναι απίστευτο. Ειδικά για όσους δεν ήταν εκεί επειδή δεν γεννήθηκαν ή επειδή δεν ξέρουν τα γεγονότα, είναι μια τόσο δυνατή ιστορία. »
Δες πρώτος όλη την επικαιρότητα της μηχανοκίνησης στο Engine Power
![Σελίδα του του Sportime στην πλατφόρμα των Google news](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2021/02/google-news-logo.png)
![Μιχάλης Κοντιζάς](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/author/author-102.png)
Μιχάλης Κοντιζάς
Ένας άνθρωπος που δεν γνώριζε τίποτα από τον κόσμο της μηχανοκίνησης αλλά κατάφερε να τον ενώσει στη μεγαλύτερη γιορτή της μηχανοκίνησης στην Ελλάδα στο Motor Festival και να δημιουργήσει την μοναδική τηλεοπτική εκπομπή το Engine Power που προβάλει καθημερινά αθλητές, καθημερινούς ήρωες και πρωταγωνιστές πανελλαδικά. Ένας άνθρωπος που συνεχίζει να νιώθει τίποτα, να νιώθει μηδέν, μπροστά στο μεγαλείο του χώρου και την αστείρευτη αγάπη του κόσμου για την μηχανοκίνηση. Σας παρουσιάζουμε τον Mr Zero... Μιχαήλ Κοντιζά!
ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ
![Sportime BET: Το Grand Prix της Ουγγαρίας με ενισχυμένες αποδόσεις!](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2024/07/F1-Hungary_21.07-Press-350x210.jpg)
Το Grand Prix της Ουγγαρίας με ενισχυμένες αποδόσεις!
Όλη η δράση στη Formula 1 παρέα με τη Novibet!
![Engine Power: Είναι μετρημένες οι μέρες του Kevin Magnussen στη Formula 1;](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2024/07/ine-metrimenes-i-meres-tou-kevin-magnussen-sti-formula-1--350x230.jpg)
Είναι μετρημένες οι μέρες του Kevin Magnussen στη Formula 1;
Με την υπογραφή του Ollie Bearman και την επικείμενη ανακοίνωση του Esteban Ocon στη Haas, ο Kevin Magnussen δεν φαίνεται πλέον να βρίσκεται στα καλά βιβλία της αμερικανικής ομάδας. Ούτε άλλη ομάδα, για αυτό το θέμα...
![Engine Power: Η θεωρία του Martin Brundle για το γιατί η Red Bull μένει με τον Sergio Perez – προς το παρόν](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2024/07/i-theoria-tou-martin-brundle-gia-to-giati-i-red-bull-meni-me-ton-sergio-perez-pros-to-paron-350x232.jpg)
Η θεωρία του Martin Brundle για το γιατί η Red Bull μένει με τον Sergio Perez – προς το παρόν
Ο Martin Brundle προσφέρει τη θεωρία του για το γιατί η Red Bull αυτή τη στιγμή διατηρεί την πίστη στον Sergio Perez.