ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρωταθλητής Ευρώπης ΚΑΙ Ελλάδας ο Παναθηναϊκός! (vids)

Μετά από «θρίλερ», ο Παναθηναϊκός επικράτησε στον 5ο τελικό με 87-82 και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας. Μοιραίος για τον Ολυμπιακό ο Γκος.

Μετά την Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός κατακτά και το πρωτάθλημα Ελλάδας! Στον 5ο τελικό που πραγματοποιήθηκε σε ένα κατάμεστο «Νίκος Γκάλης», η ομάδα του Εργκίν Αταμάν νίκησε για 3η σερί φορά τον Ολυμπιακό (87-82) και με 3-2 νίκες κατέκτησε την Basket League!

Moιραίος για τον Ολυμπιακό ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος καθώς με το σκορ στο 81-80 για τους πράσινους, ο Αμερικανός αστόχησε σε αμαρκάριστο τζαμπ σουτ από τα 3 μέτρα κι ενώ απέμεναν 12 δευτερόλεπτα. Μάλιστα o Γκος έκανε κι ένα λάθος, συγκεκριμένα παράβαση 5 δευτερόλεπτων σε επαναφορά, όταν απέμεναν 7 δεύτερα και το σκορ είχε διαμορωθεί στο 85-82 για τους γηπεδούχους.

Σπουδαίος Κώστας Σλούκας με 25 πόντους σε 12 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και 29 συνολικά. Από εκει και πέρα εξαιρετικός για μία ακόμη φορά ο Τζέριαν Γκραντ με 15 πόντους, 11π. και 5 ριμπάουντ είχε ο Λεσόρ, 8π., και 9 ριμπ. είχε ο Μήτογλου, ενώ 13π., αλλά με 4/17 σουτ είχε ο Κέντρικ Ναν.

Από τον Ολυμπιακό που αυτή τη φορά είχε 12/18 βολές, έναντι 22/28 του Παναθηναϊκού, ο Πίτερς είχε 21 πόντους, ο Παπανικολάου είχε 18 και ο Μιλουτίνοφ 17.

«Γκαζωμένος» Ολυμπιακός στο ξεκίνημα

Φουριόζος μπήκε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του ματς που με ηγέτη τον Πίτερς, προηγήθηκε με 2-13 και 4/15 στο ξεκίνημα του τελικού. Οι δύο ομάδες είχαν μια τελείως διαφορετική προσέγγιση του αγώνα στην αρχή, με τους πράσινους να ακουμπάνε τη μπάλα στη ρακέτα, εν αντίθεση με τους Πειραιώτες που προτιμούσαν το μακρινό σουτ.

Αυτό σταδιακά άλλαξε και παρά το γεγονός ότι ο Λεσόρ είχε φορτωθεί με 2 φάουλ από τα τέλη της 1ης περιόδου.  Η ομάδα του Αταμάν άρχισε να περνάει τη μπάλα περισσότερα στον Γάλλο και αυτός άρχισε να δίνει επιθετικές λύσεις στον Παναθηναϊκό που κυριάρχησε από ένα σημείο και μετά στο πρώτο ημίχρονο.

Αδιανόητος Σλούκας και ανατροπή με επιμέρους 44-24!

Βεβαίως σε αυτό συνετέλεσε και η αδιανόητη απόδοση του Κώστα Σλούκα ο οποίος πέτυχε 25 πόντους σε 12:18 λεπτά συμμετοχής, τους 21 εξ αυτών στην 2η περίοδο!

Έτσι το 4-15 του 6′ διαμορφώθηκε στο 48-39 του ημιχρόνου, δηλαδή το επιμέρους σκορ στα τελευταία 16 λεπτά του, ήταν 44-24!

Κι όλα αυτά ενώ ο Ναν ήταν άστοχος και καλά κλεισμένος από την άμυνα του Ολυμπιακού, με τον Γουόκαπ να είναι εκείνος που τον είχε αναλάβει. Αξίζει να σημειώσουμε η τοποθέτηση του Μήτογλου στο «5» βοήθησε πολύ το τριφύλλι ώστε η ερυθρόλευκη άμυνα να ανοίξει, καθώς ο Έλληνας φόργουορντ μπορεί και απειλεί από μακριά (έστω κι αν δεν σκόραρε), εν αντιθέσει δηλαδή με τον Λεσόρ.

Αντίδραση με Μιλουτίνοφ από τον Ολυμπιακό

Στο 3ο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να αντιδράσει. Η ερυθρόλευκη άμυνα «φρέναρε» τον «σεληνιασμένο» Σλούκα (μόλις 2π. στο διάστημα αυτό) ο Μιλουτίνοφ έκανε… πάρτι στο καλάθι και κάπως έτσι η ομάδα του Μπαρτζώκα προσπέρασε στο σκορ τρεις και συγκεκριμένα με 54-56 (κάρφωμα του Σέρβου σέντερ), 59-61 (τρίποντο ΜακΚίσικ) και 61-64 (τρίποντο Παπανικολάου).

Μέχρι εκεί όμως για τους Πειραιώτες καθώς επιθετικά υπέστησαν επιθετική καθίζηση. Ο Γουόκαπ, Γκος και Κάνααν ήταν σε κακή μέρα, με το 1/7 τρίποντα του τελευταίου να λέει πολλά γιατί ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να χτίσει μια μεγαλύτερη διαφορά ενόψει της 4ης περιόδου.

Από το πράσινο +9 στο θρίλερ!

Έτσι ο Παναθηναϊκός που μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +1 (65-64) κατάφερε να κάνει το step up με τους Γκραντ και Χουάντσο οι οποίοι έφεραν την ομάδα τους στο +6 (72-66), ενώ η αφύπνιση του Ναν έφερε και το +9(75-66, με 4:57 για το τέλος).

Ο Ολυμπιακός πελαγοδρομούσε επιθετικά, έχοντας μόλις 1 καλάθι στο διάστημα αυτό (από τον Πίτερς), προτού έρθει τρίποντη ανάσα του Γκος (75-69) με 3:47 για το φινάλε.

Κι ενώ φαινόταν οτι πολύ δύσκολα δεν θα ήταν νικητής ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός, έκανε μια παλικαρίσια προσπάθεια που μετέτρεψε σε θρίλερ τα τελευταία λεπτά. Πίτερς και Παπανικολάου με τρίποντα και ο ΜακΚίσικ με λέι απ διαμόρφωσαν το σκορ στο 81-80 με 1:01 για το τέλος βάζοντας φωτιά στο ματς!

Ψύχραιμος Παναθηναϊκός, μοιραίος Γκος

Εν συνεχεία ο Ναν που ήταν κακός σήμερα πήρε τραβηγμένο τρίποντο (στα 34”), με τους φιλοξενούμενους να έχουν την ευκαιρία να προσπεράσουν αλλά να ο Γκος να αστοχεί σε φαινομενικά εύκολο σουτ όπως αναφέρουμε και στην αρχή του κειμένου. Κατόπιν ο Μήτογλου είχε 1/2 βολές (83-80 στα 11”), οι πράσινοι έστειλαν τον Γκος στις βολές που έγραψε 2/2 (83-82 στα 7”), όπως και οι ερυθρόλευκοι τον Ναν )(2/2 και 85-82 στα 7”) για να ακολουθήσει το λάθος του Γκος από την επαναφορά με το φουλ τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα.

Εν συνεχεία ο Γκριγκόνις έγραψε 2/2 βολές (87-82), ο ΜακΚίσικ αστόχησε σε τρίποντο κι έτσι ο Παναθηναϊκός νίκησε και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδος!

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Καρπάνος, Κατραχούρας

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82

Δείτε ΕΔΩ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Παπαπέτρου, Γκραντ 15 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ναν 13 (3/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λεσόρ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 29 (6/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ σε 29 λεπτά), Αντετοκούνμπο 1, Γκριγκόνις 2, Ερνανγκόμεθ 8 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη σε 32:31), Κάναν 2 (1/7 σουτ), Παπανικολάου 18 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 21 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Μιλουτίνοβ 17 (8/11 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Πετρούσεβ 2, ΜακΚίσικ 6 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρωταθλητής Ευρώπης ΚΑΙ Ελλάδας ο Παναθηναϊκός! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.