ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 71-78: Ναν και Μπράουν χάρισαν επιβλητική νίκη με «βομβαρδισμό!»

Ο Παναθηναϊκός είχε το εξαιρετικό 13/26 τρίποντα κι έτσι κέρδισε σχετικά εύκολα τον Ολυμπιακό για την 4η αγωνιστική.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 71-78: Με κορυφαίους του Ναν (25π. με 6/8τριπ., 4ριμπ., 3ασ.) και Μπράουν (18π. με 4/5 τριπ., 7ριμπ., 2ασ.) και 13/26 τρίποντα οι πράσινοι νίκησαν εύκολα στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (επιμέρους 15-25), χάρη στο οποίο πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +10 (38-48) και έκτοτε οδηγούσε συνεχώς στο σκορ. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμη και στο +16 (59-75) με 4:21 λεπτά για το τέλος.

Κομβικός στη θέση «5» ο Ντίνος Μήτογλου (7π.), ενώ «αθόρυβος», αλλά ουσιαστικός ήταν και ο Τζέριαν Γκραντ (7π.).

Κι αυτά σε μια βραδιά που ο Κώστας Σλούκας έμεινε στα ρηχά και σε σκοράρισμα (4π.) και σε δημιουργία (3 ασ.) σε περίπου 19 λεπτά συμμετοχής.

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός είχε εκνευρισμό από το 2ο δεκάλεπτο και μετά, και ήταν άστοχος  (26/62 σουτ εντος παιδιάς με μόλις 8/27 τρίποντα) πηγαίνοντας πολλές φορές σε ατομικές, είτε τραβηγμένες, είτε άψυχες ενέργειες.

Για την ακρίβεια με εξαίρεση τον Βεζένκοφ (19π., αλλά κι αυτός με 2/7 τριπ.) και τον Ράιτ (14π.) δεν είχε άλλες αξιόπιστες πηγές σκοραρίσματος. Γιατί ναι μεν ο Εβάν Φουρνιέ πέτυχε 15 πόντους, ωστόσο ο Γάλλος ήταν πολύ άστοχος έχοντας 5/16 εντός παιδιάς με 3/8 τρίποντα. Μάλιστα δέχθηκε τεχνική ποινή ζητώντας φάουλ  από τους διαιτητές σε έξαλλη κατάσταση, όπως άλλωστε και ο Λεσόρ, αλλά και ο πάγκος του Παναθηναϊκού σε μια φάση λίγο αργότερα.

Στο -16 Ολυμπιακός δεν παράτησε το ματς και από ένα σημείο και μετά προσπάθησε να ψαλιδίσει τη διαφορά ενόψει του ματς του 2ου γύρου στο ΟΑΚΑ καθώς οι ισοβαθμίες μετράνε. Τελικά περιόρισε την έκταση της ήττας στο -7.

Στο 4-0 πλέον ο Παναθηναϊκός στο πρωτάθλημα είναι μόνος πρώτος στην κορυφή, την ώρα που ο Ολυμπιακός υπέστη την πρώτη του ήττα και βρίσκεται στο 3-1.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 71-78:

Τα δεκάλεπτα: 23-38-48, 55-62, 71-78

Δείτε εδώ το αναλυτικό φύλλο αγώνα

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαλ 7 (3/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 19 (4/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2 (1/4 σουτ), Φουρνιέ 15 (2/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ασίστ), Ράιτ 14 (7/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βιλντόσα 3 (1), Ντόρσεϊ 5 (0/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς, Μιλουτίνοβ 3 (1/2 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Μπράουν 18 (1/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ 7 (1), Ναν 25 (3/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 10 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ερνανγκόμεθ 4 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 4 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Όσμαν 3 (1/5 τρίποντα), Μήτογλου 7 (1).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 71-78: Ναν και Μπράουν χάρισαν επιβλητική νίκη με «βομβαρδισμό!»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.