ΑΕΚ BC

Καθάρισε και τη Χίμκι η ΑΕΚ

Με 71-64 στο τουρνουά «ΟΠΑΠ Νεόφυτος Χανδριώτης», στην Κύπρο

Μετά τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚ νίκησε και τη Χίμκι, με 71-64 στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» στη Λευκωσία, γεννώντας πολλές φιλοδοξίες για την επερχόμενη αγωνιστική περίοδο.

Οι Μάλκολμ Γκρίφιν (14π., τρεις ασίστ) και ο Βις Χάντερ (16π., επτά ριμπάουντ) ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές για την Ένωση, ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Βασίλης Ξανθόπουλος,   με έξι κλεψίματα, τέσσερις ασίστ και δύο πόντους.

H AΕΚ είχε εκτός αγώνα τους τραυματίες Εξέιβιερ Ρατάν-Μέις, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Βασίλη Καββαδά, όμως οι απουσίες δεν επηρέασαν την απόδοσή της, απέναντι στη Χίμκι, του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι Μωραΐτης, Γκρίφιν, Γιαννόπουλος, Σάκοτα και Χάντερ συνέθεσαν το αρχικό σχήμα της ΑΕΚ. Οι παίκτες του Μπάνκι είχαν τον έλεγχο του ματς, πήγαν στο +7 (8-15), όμως ο Τόνι Κρόκερ πέτυχε τρία σερί τρίποντα και η Χίμκι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας την πρωτοπορία με 17-15.

Ο Μωραΐτης με μια βολή κι ένα τρίποντο ισοφάρισε (19-19), ωστόσο τα χαμένα ριμπάουντ και η δράση του Μίκι επέτρεψαν στη ρωσική ομάδα να ξεφύγει με 23-19, με τον Λούκα Μπάνκι να καλεί τάιμ άουτ έξι λεπτά πριν από το ημίχρονο.

Η Χίμκι ανέβασε έφθασε τη διαφορά στο  33-27, πριν το φοβερό κάρφωμα του Αγραβάνη διαμορφώσει το 33-29 του ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Αγραβάνη και γκολ-φάουλ του Γκρίφιν η διαφορά εξαφανίστηκε (33-33) στα πρώτα 51’’ της τρίτης περιόδου με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ.

Η ΑΕΚ με κλέψιμο και καλάθι του Χάντερ στον αιφνιδιασμό ανέκτησε το προβάδισμα (38-40). Ο Αμερικανός με σουτ από τα πέντε μέτρα και τρίποντο έφερε την ομάδα του και στο +4 (41-45), ενώ ο Γιαννόπουλος βελτίωσε κι άλλο το ποσοστό πίσω από τα 6,75μ. γράφοντας το 45-51.Ο Κρόκερ τιμώρησε, πάντως, τη ζώνη με ένα ακόμη τρίποντο και το δεκάλεπτο (στο οποίο ο Ματσιούλις δεν έπαιξε ούτε δευτερόλεπτο) έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία, 55-55.

Τα διαδοχικά κλεψίματα του Ξανθόπουλου επέτρεψαν στην «Ένωση» να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (59-62) με γκολ-φάουλ του Γιαννόπουλου. Το τρίποντο του Γκρίφιν και το λέι απ του Μωραΐτη στο ανοιχτό γήπεδο έφεραν το +5, 61-66, στα μισά της περιόδου.

Μια ακόμη «βόμβα» του Γιαννόπουλου οδήγησε τη διαφορά στους οκτώ, 61-69, τριάμισι λεπτά πριν το τέλος και το σόλο του Ξανθόπουλου στα 79’’ για το τέλος ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι.

Την Κυριακή (26/9, 17:00) η ΑΕΚ ολοκληρώνει την παρουσία της στο τουρνουά αντιμετωπίζοντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Διαιτητές: Πουτένκο, Παπαπέτρου, Χρήστου

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-27, 55-55, 64-71

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Κρόκερ 16 (4/6 τρίποντα), Ζαΐτσεφ 3 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιλ 11 (2), Τζένκινς 3 (1/5 τρίποντα), Τόμας 5, Βιάλτσεφ, Ζούμπκοφ, Μίκι 11 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Τκατσένκο, Βολχίν, Γιακούσιν 6 (1)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Μωραΐτης 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σάκοτα 9 (0/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γκρίφιν 14 (6/16 σουτ, 3 ασίστ), Γιαννόπουλος 9 (2), Χάντερ 16 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Ξανθόπουλος 2 (4 ασίστ, 6 κλεψίματα), Αγραβάνης 5 (1), Ρογκαβόπουλος, Ματσιούλις 6 (0/6 σουτ, 6/6 βολές), Ρόμπερσον 2

Το τρίποντο-εκτέλεση του Ματσιούλις στο ΑΕΚ-Παναθηναϊκός (vid)

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 81-82: Ο Ματσιούλις εκτέλεσε τον πρώην!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Καθάρισε και τη Χίμκι η ΑΕΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.