ΑΕΚ BC

Σολέ- ΑΕΚ 79-70: Παράταση στην πρόκριση

Η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη της ήττα στο BCL στην Γαλλία από την Σολέ (79-70) κι απλώς πήρε παράταση στην πρόκριση στους «16». Με μία νίκη η «Ένωση» εξασφαλίζει την πρόκριση. Στα τελευταία 12’30’’ του αγώνα το σκορ ήταν 28-11 για την Σολέ!

Σολέ- ΑΕΚ
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Πάντως δεν ήταν καλό το πρόσωπο που παρουσίασε η ΑΕΚ, ειδικά στην πρώτη και την τελευταία περίοδο. Και οι Γάλλοι δίκαια έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο BCL.

Η ΑΕΚ είχε αρκετά προβλήματα στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε η Σολέ με 24-17. Η είσοδος του Ρογκαβόπουλου και η κυριαρχική παρουσία του Μορέιρα άλλαξαν τα δεδομένα, η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνά της και προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου (με… τρελό σουτ του Γκίκα) 43-40.

Ο Μορέιρα συνέχισε να είναι ανίκητος, η ΑΕΚ ξέφυγε 47-40 και 59-51 κι έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Οι Γάλλοι με σερί 7-0 μείωσαν σε 59-58 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Και το σερί μεγάλωσε σε 11-0 όταν η Σολέ πήρε ξανά το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά την 2η περίοδο με 62-59. Η ΑΕΚ είχε μείνει για 5 λεπτά χωρίς καλάθι πριν ο Λάνκφορντ με τρίποντο, ισοφαρίσει σε 62-62.

Η ΑΕΚ είχε προβλήματα στην άμυνα ενώ είχε κολλήσει και στην επίθεση όταν οι Γάλλοι προηγήθηκαν 71-66 ενώ απέμεναν 3’30’’ για το φινάλε. Τα πράγματα ήταν δύσκολα όταν 1’15’’ για το τέλος ο Στόκτον έδωσε αέρα 7 πόντων (75-68) στην Σολέ. Όλα είχαν τελειώσει

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70

ΣΟΛΕ (Κουντέρ): Φοφανά 22, Χόρβατ 14, Τζόουνς 9, Κρομά 10, Στόκτον 14, Μπλέικς 8, Ντιαρά 2, Μακουντού.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 10, Λάνγκφορντ 22, Ματσιούλις 7, Μορέιρα 19, Ζήσης, Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Μαυροειδής, Μόουζες, Ρογκαβόπουλος 6.