ΜΠΑΣΚΕΤ

Άνετος και ωραίος ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ

Ξεκούραστη νίκη από τον Παναθηναϊκό που έκανε το 1-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Συντάκτης: Μάριος Σταμπουλής Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Παναθηναϊκός πήρε άνετη την νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 84-66 στο πρώτο ματς της α’ φάσης των playoffs της Basket League, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Ο Πόρτερ ήταν για άλλη μία φορά κορυφαίος της αναμέτρησης με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, όμως ήταν… μόνος για τους «ασπρόμαυρους». Μόνο τυχαίο δεν ήταν το χειροκρότημα του κόσμου που βρέθηκε στο γήπεδο, σε μία εκπληκτική στιγμή.

Από την άλλη πλευρά, Γκριγκόνις και Μήτογλου πέτυχαν από 15 πόντους.

Με ισορροπία ξεκίνησε το ματς, με τους Πόρτερ και ΜακΝις να σκοράρουν για τους «ασπρόμαυρους» και τον Μήτογλου να βρίσκει λύσεις από τα 6,75. Οι παίκτες των δύο ομάδων δεν δίσταζαν να δοκιμάσουν από τη γραμμή του τριπόντου, πετυχαίνοντας έξι συνολικά στα πρώτα δέκα λεπτά (4 ο Παναθηναϊκός και 2 ο ΠΑΟΚ). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με σκορ 22-18.

Οι παίκτες του Αταμάν έχτισαν γρήγορα τη διαφορά, με τον Λεσόρτ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και γρήγορα το σκορ έφτασε στο 33-23. Ο Πόρτερ ήταν για άλλη μία φορά εξαιρετικός, πάλευε μόνος του και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (39-35). Ωστόσο, στο ημίχρονο ο πίνακας του σκορ έγραφε 46-37.

Ο Δικέφαλος το πάλεψε με τον Αμερικανό, όμως οι Πράσινοι είχαν μεγαλύτερη πολυφωνία στους σκόρερ και έτσι η διαφορά δεν άργησε να ξεφύγει (66-50) και με το επιμέρους 20-13 το τέταρτο δεκάλεπτο έμοιαζε ως μία τυπική διαδικασία.

Οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν ουσιαστικά το μυαλό του στο δεύτερο ματς που θα διεξαχθεί το Σάββατο (18/5, 20:00), με το τελευταίο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με επιμέρους σκορ 18-16 και το 84-66 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66