ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπά(ρ)τσα για… μάθημα

Ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη πιο βαριά εντός έδρας ήττα της ιστορίας του στην Ευρώπη. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 90-63 και του χτύπησε… καμπανάκι ενόψει πλέι οφ. Οι «ερυθρόλευκοι» όντας τραγικοί στο περιφερειακό σουτ (6/30, 20%) και μοιράζοντας μόλις 11 ασίστ -εκ των οποίων 5 δια χειρός Σπανούλη- γνώρισαν τη δεύτερη πιο βαριά ήττα της...

Συντάκτης: Αναστάσης Καραμουσαδάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη πιο βαριά εντός έδρας ήττα της ιστορίας του στην Ευρώπη. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 90-63 και του χτύπησε… καμπανάκι ενόψει πλέι οφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» όντας τραγικοί στο περιφερειακό σουτ (6/30, 20%) και μοιράζοντας μόλις 11 ασίστ -εκ των οποίων 5 δια χειρός Σπανούλη- γνώρισαν τη δεύτερη πιο βαριά ήττα της ευρωπαϊκής ιστορίας τους μετά το -51 από την Εφές. Αυτή η ήττα μπορεί να μην στερεί τις ελπίδες για πλεονέκτημα έδρας του Ολυμπιακού Σίγουρα αποτελεί ισχυρό μήνυμα ενόψει πλέι οφ. Οι Πειραιώτες είδαν να προδίδονται από την άμυνα τους και από τα ριμπάουντ. Αρχικά επιθετικά κρατήθηκαν στους 60 πόντους, η άμυνα τους δεν δούλεψε καθόλου καλά δεχόμενη 90. Η συγκομιδή τους στα ριμπάουντ ήταν 35 έναντι 48.

Ο αγώνας Ολυμπιακός – Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα ελαφρώς μουδιασμένα. Μπορεί στην επίθεση ο Βασίλης Σπανούλης να έδειχνε ότι είναι σε καλή φόρμα στην άμυνα, όμως υπήρχε πρόβλημα. Ο Άντε Τόμιτς ήταν ένας μόνιμος «πονοκέφαλος» φτάνοντας την προσωπική του καταμέτρηση μέσα σε μόλις 8 λεπτά συμμετοχής σε διψήφια επίπεδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και κλείνοντας τη ρακέτα. Μπόρεσε να βρει λύσεις αμυντικά. Το μεγάλο πρόβλημα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν το μακρινό σουτ. Σούταραν με μόλις 15% ήτοι 2/13. Τελικά ο Ολυμπιακός μπόρεσε να κλείσει το ημίχρονο έχοντας περιορίσει τη διαφορά στο -2 (38-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο μόνο ως τραγωδία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί για την άμυνα του Ολυμπιακού. Βρέθηκε να δέχεται ένα σερί 17-0 και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 41-57. Πανικός, βεβιασμένες αποφάσεις και μία άμυνα χωρίς καλές περιστροφές έκαναν το «ερυθρόλευκο» έργο αρκετά δύσκολο για τη συνέχεια. Με τον Τζαμέλ Μακ Λιν να κερδίζει μάχες στον αέρα και να δείχνει μέγα πάθος, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να φέρει και πάλι το παιχνίδι σε μία διαχειρίσιμη κατάσταση κλείνοντας την περίοδο στο 52-63.

Τα πράγματα έδειχναν να μην πηγαίνουν καλά για τον Ολυμπιακό, όμως κανείς δεν περίμενε ότι μπορούν να πάνε και… χειρότερα. Η τέταρτη περίοδος ήταν τραγική για τους «ερυθρόλευκους» που κάποιες στιγμές έδειχναν να βρίσκονται σε… πανικό και μάλιστα δεν πέτυχαν ούτε ένα δίποντο, καταγράφοντας ένα ιστορικό αρνητικό ρεκόρ. Με τα καλάθια στην επίθεση να έρχονται με το σταγονόμετρο και την άμυνα να «πληγώνεται» με τους Μόερμαν, Ερτέλ και Οριόλα η Μπαρτσελόνα κατάφερε να δώσει ένα… καλό μάθημα στους «ερυθρολεύκους» που ηττήθηκαν με το ευρύ 90-63.

MVP

Ο Άντε Τόμιτς από το πρώτο δεκάλεπτο είχε φτάσει σε διψήφια επίπεδα τον προσωπικό του απολογισμό δείχνοντας ότι θα αποτελέσει “πονοκέφαλο” για τους ερυθρολεύκους. Τελικά ο Κροάτης σταμάτησε στους 19 πόντους με 8/13 εντός πεδιάς προσπάθειες.