ΜΠΑΣΚΕΤ

Basket League: «Καθάρισε» με Άρη και βλέπει Φενέρ ο Ολυμπιακός (vid)

«Καθάρισε» την πρόκριση κόντρα στον Άρη (58-82) και βλέπει Φενέρ ο Ολυμπιακός

Συντάκτης: Γιώργος Νικολαΐδης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Άνετο ήταν το πέρασμα από τη Θεσσαλονίκη για τον Ολυμπιακό που επικράτησε του Άρη με 58-82 και εξασφάλισε την πρόκριση του με συνολικό σκορ 2-0, στα ημιτελικά της Basket League.

Ο πρώτος στη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος Ολυμπιακός ήταν ανώτερος σε όλα τα επίπεδο από τον όγδοο Άρη και με MVP τον εκπληκτικό Σάσα Βεζένκοφ που στο πρώτο δεκάλεπτο σημείωσε τους 13 από τους 19 πόντους μετέτρεψε το παιχνίδι σε αγώνα διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο για τους ερυθρόλευκους έκανε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που με μια εξαιρετική και μεστή εμφάνιση έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο να πάει ο Ολυμπιακός στα αποδυτήρια, προηγούμενος στο σκορ με 27-42.

Όσον αφορά τον γηπεδούχο Άρη, οι απουσίες των Χόρχλερ, Σανόγκο και Χρηστίδη επηρέασαν αρκετά την εικόνα της ομάδας που έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει, η διαφορά έφτασε έως το +25 (33-58), με το τελικό 58-82 να τα λέει όλα.

Πλέον, ο Ολυμπιακός, στρέφει το βλέμμα του αποκλειστικά στα πλέι οφ της Euroleague και το πρώτο εντός έδρας ματς κόντρα στη Φενέρμπαχτσε (26/4).

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 9-18, 27-42, 41-60, 58-82