Basket League: Εύκολα ο Προμηθέας το τοπικό ντέρμπι – Η βαθμολογία

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της Basket League

Basket League: Εύκολο απόγευμα είχε ο Προμηθέας απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας, καθώς επικράτησε 80-60 για τη 18η αγωνιστική.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα από τις 30 Ιανουαρίου, ενώ μεσολάβησαν 2 παιχνίδια για το Κύπελλο και 5 για το EuroCup.

Ο Προμηθέας βελτίωσε το ρεκόρ του σε 10-4 και παραμένει σε τροχιά τετράδας.

Από την άλλη πλευρά, οι «μελανόλευκοι» γνώρισαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα, υποχώρησαν στο 5-11, ωστόσο παραμένουν δύο νίκες πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού.

Ο Τζεράι Γκραντ και ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές με τον πρώτο να έχει 21 πόντους με 10/11 σουτ, αλλά και 8 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος προσέθεσε ένα ακόμη double double τελειώνοντας με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ακόμη, ο Αμπντούλ Γκάντι είχε 15 πόντους και 5 ασίστ ενώ ο Ντάριο Χαντ προσέθεσε 12 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους που ήταν ιδιαίτερα άστοχοι πίσω από τα 6,75μ. με μόλις 4/27 τρίποντα, ο Γιώργος Μπόγρης τελείωσε με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τρε ΜακΛίν είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Αντίθετα δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά ο Γιώργος Τσαλμπούρης που είχε 2/11 σουτ και ιδιαίτερα 0/6 τρίποντα.

Πώς κύλησε το ματς

Ο Προμηθέας ήταν εμφανώς ανώτερος από το πρώτο δεκάλεπτο και φρόντισε στο ημίχρονο να έχει διψήφια διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 53-40 στο 25′ με τον Τσαλμπούρη ωστόσο για το επόμενο πεντάλεπτο έμειναν δίχως σκορ.

Κατά συνέπεια, ο Προμηθέας, με σερί 8-0, ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και προηγήθηκε 61-40 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τους γηπεδούχους να συντηρούν την υπέρ τους διαφορά κοντά στους 20 πόντους και στο 35′ να προηγούνται και με +22 με τον Γκάντι να διαμορφώνει το 73-51.

Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Προμηθέα να επικρατεί με 80-60 και να «ζευγαρώνει» τις νίκες του φέτος στο πατρινό ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 46-33, 61-40, 80-60