Χολαργός – Παναθηναϊκός 64-81: Ξεμούδιασμα για το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να πιεστεί, πέρασε με άνεση από την έδρα του Χολαργού

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Παναθηναϊκός έκανε έναν υγιεινό περίπατο στο «Αντώνη Τρίτσης», νικώντας τον Χολαργό με 81-64 σε εξ αναβολής παιχνίδι της 25ης αγωνιστικής στην Basket League.

Οι «πράσινοι» έφθασαν στις 24 νίκες και θα κλείσει την κανονική περίοδο, φιλοξενώντας την Κύμη στο ΟΑΚΑ, την Τετάρτη (8/5).

Από την πλευρά του ο νεοφώτιστος Χολαργός, που έχει εξασφαλίσει την 8η θέση και την είσοδο στα πλέι οιφ, γνώρισε την 14η ήττα και στην 26η αγωνιστική θα πάει στη Νέα Σμύρνη για να αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο.

Ο Τόμας με 17 πόντους, με 6/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα, καθώς και ο Παπαγιάννης με 10 πόντους και επτά ριμπάουντ ήταν αυτοί που ξεχώρισαν για τον Παναθηναϊκό.

Στην αντίπερα όχθη οι Αγκμπελέζε (12π.) και Γιάνκοβιτς (11π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Χολαργού.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού,  Ρικ Πιτίνο έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες, με τον Λοτζέσκι να είναι ο μόνος που έπαιξε τα λιγότερα λεπτά (9:24).

Ο Αμερικάνος τεχνικός είχε την ευκαιρία για δοκιμές εν όψει των επερχόμενων πλέι οφ.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά, πολύ γρήγορα προηγήθηκαν 11-2 και διατήρησαν διαφορά γύρω από τους 10 πόντους στην πρώτη περίοδο (26-17).

Χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα, διατήρησαν αυτή τη διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο και πήγαν στην ανάπαυλα με διαφορά 13 πόντων (43-30).

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια, με τον Παναθηναϊκό να φθάνει στο 54-38 (25’) και 46-60 στο 30ό λεπτό.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει την ψαλίδα στην τελευταία περίοδο, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται σα χαλαρούς ρυθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-43, 46-60, 64-81.

XΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 4 (1), Γιάνκοβιτς 11, Οκερέαφορ 5 (1), Αγκμπελέσε 12, Χόκινς 7, Κώττας 2, Σπυριδωνίδης, Τάλτον 8 (1), Καλαϊτζάκης 5, Λαβ 10 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 10, Παπαπέτρου 6, Καλάθης 7 (1), Τόμας 17, Κιλπάτρικ 6 (2). Λοτζέσκι 3 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 6, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους 6, Λάνγκφορντ 8 (2).