Ήφαιστος – Λαύριο 67-65: Τεράστια ανατροπή στο τελευταίο δευτερόλεπτο (vid)

Απίστευτη νίκη για τον Ήφαιστο με buzzer beater του 38χρονου Μιχάλη Πελεκάνου

Ήφαιστος – Λαύριο 67-65 : Τεράστια ανατροπή στο τελευταίο δευτερόλεπτο
Συντάκτης: Στέλιος Ανδρικάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με ένα τρίποντο του Πελεκάνου στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Ήφαιστος Λήμνου πήρε τεράστια νίκη κόντρα στο Λαύριο με 67-65.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ άσχημα στην αναμέτρηση και βρέθηκαν πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 25-15 και το Λαύριο έδειχνε ότι ελέγχει τα πράγματα, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στο +16.

Οι Λαυριώτες συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση και στο δεύτερο μέρος καταφέρνοντας στο 25’ να νικούν με 44-28 και τότε τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν.

Σιγά-σιγά ο Ήφαιστος άρχισε να μειώνει και με ένα μικρό σερί να φέρνει το σκορ στο 47-39, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν πάλι την απόσταση στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 52-41.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Το buzzer beater του 38χρονου Μιχάλη Πελεκάνου (vid)

Την τελευταία της λέξη όμως δεν την είχε πει η ομάδα του Μανωλόπουλου, που μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και… μασούσε σίδερα, με αποτέλεσμα να φέρει τον αγώνα στο 65-64.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ντεκοζί είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, ωστόσο αστόχησε και στις δύο βολές που είχε και ο Μιχάλης Πελεκάνος πέτυχε ένα σπουδαίο τρίποντο στην εκπνοή, τουμπάροντας το σκορ στο 67-65.

Με αυτή του τη νίκη, ο Ήφαιστος κρατάει σταθερά την 5η θέση, έχοντας ρεκόρ 10-7 στη Basket League.

Κορυφαίοι για τους νικητές, ήταν ο Πελεκάνος με 13 πόντους και το κρίσιμο καλάθι στο τέλος και ο Σμιθ με τον Τέρνερ, που είχαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Από την άλλη πλευρά για το Λαύριο, ο μοιραίος Ντεκοζί τελείωσε με 17 πόντους, ενώ 13 σημείωσε ο Μουράτος.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 24-36, 41-52, 67-65

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου, Έβανς 8 (11 ριμπάουντ), Σμιθ 12 (2), Γκίλμπερ, Χάμοντς 2, Σταμάτης 4, Πελακάνος 13 (3), Τσαϊρέλης 9, Διαμαντάκος, Μούρτος 8, Τέρνερ 11 (2).

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Άλμαν 12, Μουράτος 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κουζέλογλου, Ντάιμ 6, Ντεκόζι 17 (1), Μαστρογιαννόπουλος 2, Λούντζης 2, Γουάτσον, Λεγκίκας, Ντέιβις 2, Γερομιχαλός 5, Άουτλο 6 (2).