Ιωνικός – ΠΑΟΚ 66-69: Πέρασε από τη Νίκαια με Γκριν

Διαβάστε τι έγινε στην αναμέτρηση Ιωνικός - ΠΑΟΚ

O πρωταγωνιστής Φιλ Γκριν σε φάση από το ματς Ιωνικός - ΠΑΟΚ
Συντάκτης: Γιώργος Νικολαΐδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

ΙωνικόςΠΑΟΚ: Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πέρασε από τη Νίκαια (66-69) στην εξ αναβολή αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής της Basket League.

Με αυτό το αποτέλεσμα, για το οποίο είχε μεγάλη συμβολή ο Φιλ Γκριν, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 6-7 και οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-10.

Ιωνικός – ΠΑΟΚ: Ο αγώνας

Ο Ιωνικός άρχισε με σερί 8-0, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-15.

Με τρίποντο του Γιουτζίν Τζέρμαν στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι πήγαν για πρώτη φορά στο +10, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε στο +13.

Σταδιακά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ προσέγγισε τον Ιωνικό, παίζοντας σκληρή άμυνα στο όριο του φάουλ.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στα 07:19 πριν από τη λήξη, με βολή του Ντιμίτρι Ρίβερς, ο οποίος μετέτρεψε το 62-61 σε 62-66 (στα 41”).

Ο Φιλ Γκριν, πάντως, ήταν εκείνος που άλλαξε τον ρυθμό της αναμέτρησης και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, που εκμεταλλεύθηκαν και την ένδεια στις επιθετικές λύσεις του Ιωνικού.

Ο 29χρονος Αμερικανός, μάλιστα, έβαλε τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων, σημειώνοντας τρίποντο στα 13” για το 64-69.

Ο Γκριν έκανε τη διαφορά με 18 πόντους (5/6 τρίποντα), ενώ ακολούθησε ο Τζόουνς με 17.

Από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι γνώρισαν την έξτη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, ο Τζέρμαν είχε 22 πόντους και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-31, 56-52, 64-69