Ηρακλής – ΑΕΚ 68-77: Ο Λάνγκφορντ «εκτελούσε» με «35άρι»! (vid)

Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να «φορτώνει» το καλάθι του Ηρακλή με 77-68, η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το «Ιβανώφειο» για την 7η αγωνιστική.

Ηρακλής - ΑΕΚ 68-77: Ο Λάνγκφορντ «εκτελούσε» με «35άρι»!
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Μετά την «30άρα» του επί της Μπούργος για το Champions League, ο Κιθ Λάνγκφορντ συνέχισε «καυτός». Αυτή τη φορά ο Αμερικανός «μπόμπερ» της ΑΕΚ… σταμάτησε στους 35 βοηθώντας την «Ένωση» να περάσει (77-68) από το Ιβανώφειο κόντρα στον Ηρακλή (7η αγωνιστική).

Στο 3-4 πλέον η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στο πρωτάθλημα πλέον, ανέβηκε βαθμολογικά. Στο 3-4 «έπεσε» ο «Γηραιός» που γνώρισε τη 2η εντός έδρας ήττα στη Basket League.

Ο Αμερικανός ήταν καταιγιστικός στα 35 λεπτά στα οποία έμεινε στο παρκέ, έχοντας 15/17 βολές, 4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και κανένα λάθος!

Γενικότερα η «Ένωση» εκμεταλλεύθηκε πολλά από τα 13 λάθη στα οποία υποχρέωσε τον αντίπαλό της, τον οποίο «έφθειρε» πηγαίνοντας πολλές φορές στις βολές (26/32). Χαρακτηριστικά τα 5 φάουλ του Χάνλαν, τα 4 των Ντέιβις και Ζάρα, ενώ από 3 είχαν Σούλερ και Μανωλόπουλος.

Σημαντική η συμβολή και του Νίκου Γκίκα (12π.) ο οποίος με το σκορ στο 61-63 για την ΑΕΚ και 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, ευστόχησε σε τρίποντο. Μάλιστα λίγο αργότερα τον «μιμήθηκε» ο Λάνγκφορντ κάνοντας το 61-69 στο 36′ και κάπου εκεί το πράγματα άρχισε να ξεκαθαρίζει.

Ακόμη για τους νικητές, 10π.  είχε Στέφαν Γιάνκοβιτς, ενώ ο Βλάντο στο ντεμπούτο του είχε 2 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ στα 27 λεπτά που αγωνίστηκε. Στο δικό του ντεμπούτο στη Basket League, ο Μάριο Τσάλμερς (έκανε «σεφτέ» στο Champions League) έμεινε στα «ρηχά» έχοντας 3π. (με 0/3 σουτ και 3/4 βολές) σε περίπου 11 λεπτά.

Από πλευράς Ηρακλή (αγωνίστηκε χωρίς Γκάρετ, Τέπιτς, Κακαρούδη), ο Άλεξ Ντέιβις ήταν πρώτος σκόρερ με 16π., όμως με το 19/50 σουτ που είχαν οι «κυανόλευκοι» δεν μπορούσαν να ελπίζουν απέναντι σε μια σαφώς ποιοτικότερη ομάδα.

Όσον αφορά την εικόνα του ματς, η ΑΕΚ είχε στο μεγαλύτερο μέρος ένα μονοψήφιο  προβάδισμα το οποίο στο 30′ πήγε στο +11 (52-63). Ο Ηρακλής έκανε κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι με επιθετικές λύσεις από Μανωλόπουλο, Ζάρα και Σούλερ, όμως μέχρι εκεί…

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 42-46, 52-63, 68-77

Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Σούλερ 11 (1/6 τρίποντα), Ζάρας 8 (0/4 τρίποντα), Χάνλαν 10 (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 8/10 βολές), Οκερέαφορ 5 (1), Ντέιβιτς 16 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Καλαϊτζίδης 4 (1/5 τρίποντα), Γεωργαλάς 4.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 35 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 15/17 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς Β. 2 (0/4 σουτ, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίκας 12 (2), Μαυροειδής, Γιάνκοβιτς Στ. 10 (2), Τσάλμερς 3 (0/3 σουτ, 3/4 βολές), Τολιόπουλος 2, Ματσιούλις 3 (1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος 4, Σλότερ 2.