Ηρακλής- Απόλλων Πάτρας 81-82: Με ήρωα το παιδί της πόλης!

Ο Γιάννης Μολφέτας «πάγωσε» το «Ιβανώφειο» με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι 1’’ πριν το τέλος και ο Απόλλωνας έφυγε νικητής από την έδρα του Ηρακλή

Απόλλωνας
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Το όνομα «Μολφέτας» σημαίνει πολλά για την ιστορία του Απόλλωνα είτε με τον μακαρίτη Ανδρέα είτε με το γιό του Γιάννη. Ένα άλλο μέλος της οικογένειας, ο Γιάννης Μολφέτας (ανιψιός και συνονόματος του προαναφερόμενου) πέτυχε το νικητήριο καλάθι στο «Ιβανώφειο» με το οποίο ο Απόλλωνας επικράτησε 82-81 του Ηρακλή.

Ήταν η πρώτη του εκτός έδρας νίκη που τον διατηρεί σε πολύ καλή βαθμολογική θέση. Ενώ παράλληλα ακυρώνει το διπλό του Ηρακλή (παραμένει χωρίς νίκη εντός έδρας) στη Λάρισα

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Το καλάθι του Μολφέτα ήταν όλος ο αγώνας. Διότι στην προηγούμενη φάση, το λάθος του Δίπλαρου, το κλέψιμο του Παπαδάκη και το καλάθι του Αγραβάνη είχαν ανατρέψει την κατάσταση για τον Ηρακλή!

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Απόλλωνας ήταν κυρίαρχος στην πρώτη περίοδο καθώς είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση. Με σερί 10-0 προηγήθηκε 14-6 στο 5’30’’ ενώ έφτασε στο 22-10 στο 7’30’’ έχοντας 4/9 τρίποντα. Ο Ηρακλής αντίστοιχα είχε 0/5 μέχρι το σημείο που ο Παπαδάκης είχε 2/2 και μείωσε σε 24-20 (το πρώτο δεκάλεπτο ήταν 26-20 για τους φιλοξενούμενους).

Στην επιστροφή από τη διακοπή, ο Ηρακλής μείωσε σε 26-25 αλλά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 15-4 με αποτέλεσμα να ξεφύγουν 41-29 στο 16’. Στο 18’30’’ τα πράγματα έγιναν ακόμα δυσκολότερα για τους γηπεδούχους όταν οι Πατρινοί αποσπάστηκαν κατά 17 πόντους (48-31).

Ο Απόλλωνας έκλεισε το ημίχρονο με 49-36 έχοντας 8/18 τρίποντα (αντίστοιχα ο Ηρακλής είχε 3/16). Και με τον Δίπλαρο να έχει ένα εξαιρετικό 20λεπτο με 11 πόντους και 5 ασίστ (αλλά και 3/4 τρίποντα).

Στα μισά της 3ης περιόδου ο Απόλλωνας εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο (58-47) αλλά ο Ηρακλής απάντησε. Μέσα από την άμυνά του κατάφερε να επιστρέψει (είχε βρεθεί στο 36-52 στις αρχές της 3ης περιόδου) και στο 27’30’’μείωσε σε 58-54. Λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου μείωσε σε 61-60 μετά από τρίποντο του Παπαδάκη και ο αγώνας είχε αλλάξει μορφή.

Πολύ πιο σκληρός ήταν ο αγώνας, τα καλάθια έμπαιναν δυσκολότερα απ’ ότι στο πρώτο μέρος αλλά στα μισά της τελευταίας περιόδου, ο Απόλλωνας ξέφυγε με 69-62 αλλά στο 37΄’, ο Ηρακλής κατάφερε να ισοφαρίσει σε 71-71 μετά από τρίποντο του Ντάγκλας. Ο οποίος μέχρι τότε είχε 3/16 σουτ (2/7 δίποντα και 1/9 τρίποντα).

Δύο τρίποντα από Κόλεμαν και Ντάγκλας έφεραν το σκορ στο 74-74 και η αγωνία συνεχιζόταν. Ο Κόλεμαν έφερε και πάλι μπροστά τον Απόλλωνα (74-76) και στη συνέχεια με τον όγδοο συνεχόμενο πόντο του έστειλε τους Πατρινούς στο +5 (σκορ 79-74) με 53’’ να απομένουν

Ο Ηρακλής μείωσε με τρίποντο του Παπαδάκη σε 80-79 με 24’’ να απομένουν για τη λήξη. Ο Παπαδάκης έκλεψε και ο Αγραβάνης έδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή. Ο Ντέιβις έκανε air ball από το τρίποντο αλλά ο Μολφέτας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ευστόχησε. Στο 1’’ που απέμενε οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Οι δύο ομάδες πήραν 17 (ο Ηρακλής) και 16 (ο Απόλλωνας) πόντους από επιθετικά ριμπάουντ. Όμως ο Ηρακλής είχε 22 επιθετικά ριμπάουντ, 9 παραπάνω από τον Απόλλωνα. Ο Κόλεμαν πέτυχε 8 πόντους σε 1’40’’ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Double- Double σε πόντους και ριμπάουντ από Κουζέλογλου (12-11) και Ντέιβις (17-10).

Ο MVP: Ο Ορλάντο Κόλεμαν έδωσε αέρα και ο Μολφέτας ήταν ο παίκτης της τελευταίας στιγμής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 36-49, 60-63, 81-82

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κουφός): Φίλλιος 3, Αγραβάνης 14, Κουζέλογλου 12, Ντάγκλας 15, Λιντς 16, Σταμάτης, Σκορδίλης 8, Ντάνιελς 2, Τέιλορ 2, Παπαδάκης 9

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 3, Τσαλμπούρης 10, Δίπλαρος 17, Μολφέτας 9, Ντέιβις 17, Κόλεμαν 20, Διαμαντάκος 2, Ζούμπος, Τόμας 4