Ηρακλής – Ιωνικός Νίκαιας 107-75: Τον ισοπέδωσε! (vid)

Ο Ηρακλής ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Ιωνικού Νικαίας (107-75), στο ματς, που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής στην ΕΚΟ Basket League. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, έβαλαν τα περισσότερα από τα ελεύθερα σουτ που βρήκαν και πήραν άνετα τη νίκη. ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Έπος: Με στολές...

Ηρακλής
Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Ηρακλής ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Ιωνικού Νικαίας (107-75), στο ματς, που έριξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής στην ΕΚΟ Basket League.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, έβαλαν τα περισσότερα από τα ελεύθερα σουτ που βρήκαν και πήραν άνετα τη νίκη.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Έπος: Με στολές για τον κορονοϊό οι οπαδοί του Ηρακλή (pics)

Το ματς μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο από τα πρώτα λεπτά όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-0 και 24-1. Η διαφορά έφτασε στους 34 πόντους (55-21) στο ημίχρονο, γεγονός που αποτύπωνε απόλυτα την εικόνα στο παρκέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όχι μόνο δεν υπήρξε αντίδραση από πλευράς Ιωνικού αλλά ο Ηρακλής έφτασε στο +44 (88-44) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελικό 107-75 δεν αφήνει περαιτέρω περιθώρια σχολιασμού, με τον «γηραιό» να φορτσάρει με φόντο τα play off.

Τα δεκάλεπτα: 30-8, 55-21, 88-44, 107-75.

Ηρακλής (Καντζούρης): Τέπιτς 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καββαδάς 14 (4/5 δίποντα, 6/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σούλερ 15 (4/5 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντέιβις 18 (7/8 δίποντα, 1/2 βολές, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη, 3 μπλοκ), Χάνλαν 22 (2/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Μανωλόπουλος 2, Κακαρούδης 8 (2), Ζάρας 10 (2), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς 8 (4/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκάβιν 7 (1), Πετανίδης (0/3 δίποντα).

Ιωνικός Νίκαιας (Κουταλιανός): Αρνέτ 6 (2/8 σουτ), Μόμπλεϊ 12 (1), Σακελλαρίου 12 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σάφτενααρ 9 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίμσον 16 (1/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ασίστ), Μαραγκίδης 3 (1), Κουντουράς, Κατούφας 6, Χατζηκυριάκος 2, Κάλαχαν 9 (1/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές).