Ηρακλής- ΠΑΟΚ 75-57: Απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ντέρμπι

Ο Ηρακλής ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου επικράτησε εύκολα 75-57 του ΠΑΟΚ και έκανε ιδανική αρχή στην Basket League. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ηρακλής δεν έχασε ούτε μια στιγμή το προβάδισμα στο σκορ. Ενώ όσες φορές ο ΠΑΟΚ πλησίασε, οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να ξεφεύγουν....

Ηρακλής- ΠΑΟΚ
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο Ηρακλής ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου επικράτησε εύκολα 75-57 του ΠΑΟΚ και έκανε ιδανική αρχή στην Basket League.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ηρακλής δεν έχασε ούτε μια στιγμή το προβάδισμα στο σκορ. Ενώ όσες φορές ο ΠΑΟΚ πλησίασε, οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να ξεφεύγουν. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι για πρώτη φορά η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο 11ο λεπτό.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πιθανότατα να είναι η πιο εύκολη απάντηση σε ό,τι αφορά στο συγκεκριμένο αγώνα. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ήταν εξαιρετικοί, συγκεντρωμένοι και «σκληροί». Χωρίς να μπαίνουμε σε περισσότερες αναλύσεις. Ο Ηρακλής ήταν πανέτοιμος για τον αγώνα και φάνηκε αυτό σε απόλυτο βαθμό.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Οι γηπεδούχοι ήταν ορμητικοί από την αρχή του αγώνα όταν και προηγήθηκαν με 12-0. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τον Ηρακλή να προηγείται 25-9 και να κυριαρχεί απόλυτα. Ο ΠΑΟΚ έβγαλε σημάδια αντίδρασης. Ειδικά όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 30-9 (!!!) στο 11’. Με σερί 13-0, κράτησε τον Ηρακλή χωρίς πόντο για 4’35’’ και μείωσε σε 32-24, δείχνοντας ότι προσπαθούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Ενώ απέμεναν 37’’ για το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 35-29. Στο 20λεπτο το σκορ ήταν 37-32 (επιμέρους σκορ 23-12 για τον «Δικέφαλο του Βορρά» στην δεύτερη περίοδο) και.. υποψιαστήκαμε ότι είχαμε ντέρμπι.

Μια πρόσκαιρη αναλαμπή και ξανά τα ίδια

Υποψία, απλή, αποδείχθηκε. Μετά το 39-34 στις αρχές της 3ης περιόδου, ο Ηρακλής έβγαλε και πάλι πολλή ενέργεια. Σταθεροποίησε τη διαφορά μεταξύ 8-10 πόντων για μεγάλο διάστημα και την εκτόξευσε στο +19 (σκορ 59-40) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Πλέον ο αγώνας δεν είχε καμία σημασία! Ο Ηρακλής με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στη νίκη και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

O MVP: Με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ ο Βασίλης Καββαδάς δικαιούται τον τίτλο αλλά μάλλον θα ταίριαζε περισσότερο στον Ηρακλή ότι… MVP ήταν η ομάδα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Όταν οι δύο starter στη θέση των γκαρντ, Παπαντωνίου και Λοβ έχουν… 6/28 σουτ δε μπορείς να περιμένεις και πολλά. Ειδικά απέναντι σε ένα σύνολο που ξέρει να παίζει ομαδικά σε πολύ καλό επίπεδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-9, 37-32, 59-40, 75-57

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας, Καββαδάς 13 (14 ριμπάουντ), Μπόουλιν 8, Μουρ 13 (3/4 τρίποντα), Χάνλαν 5 (1/8 σουτ), Τσίλντρες 6, Σαγκς 13, Τσαϊρέλης 6, Φίλλιος, Βεργίνης 9 (3 ασίστ), Ντάνιελ 2,

ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 8, Λοβ 16 (4/14 σουτ), Κακλαμανάκης 2, Παπαντωνίου 8 (2/14 σουτ), Τέρνερ 7, Χέρντον 2, Γκρίφιν 4, Τσαλμπούρης 5, Μαργαρίτης, Καμπερίδης, Μήτρου-Λονγκ 5.