Ηρακλής- Περιστέρι 71-75 (παρ. 60-60): Αποφάσισε ο Γκρέι

Ο Στίβεν Γκρέι είχε 6/11 τρίποντα και το Περιστέρι έφυγε με μεγάλη νίκη από την Θεσσαλονίκη με 75-71 στην παράταση επί του Ηρακλή

Περιστέρι
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο Στίβεν Γκρέι πήρε το όπλο του και οδήγησε το Περιστέρι εκ του ασφαλούς σε θρίαμβο στο «Ιβανώφειο» με 75-71 επί του Ηρακλή! Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλος 60-60 και υπάρχει ένα… παράξενο στην υπόθεση.

Το Περιστέρι νίκησε χάρη στα εύστοχα σουτ του Γκρέι! Σε μια βραδιά όπου το περιφερειακό σουτ της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν για κλάματα. Ο Γκρέι είχε 6/11 τρίποντα και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του… 2/27!!!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο γεγονός ότι σ’ έναν αγώνα ιδιαίτερα σκληρό κι από τις δύο ομάδες, με πολλή δύναμη, το Περιστέρι έβγαλε στο τέλος την προσωπικότητα. Χάρη στον Γκρέι ο οποίος πέτυχε 15 πόντους (!!!) στα τελευταία 3’20’’ του αγώνα και στην παράταση. Φυσικά πολύ μεγάλο ρόλο έπαιξαν και τα επιθετικά ριμπάουντ του Περιστερίου (6 στην τελευταία περίοδο και 2 στην παράταση)

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Ηρακλής άρχισε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 12-4 και 18-9. Η πρώτη αντίδραση από το Περιστέρι ήρθε με σερί 6-0 που έκλεισε το σκορ σε 18-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 23-23 στο 13’30’’ και στο 17’ πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 28-27. Τελικά στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 33-33. Κι όλα αυτά με τον Ηρακλή να έχει 5/10 τρίποντα (αλλά και 8 λάθη) και το Περιστέρι… 4/17 τρίποντα!

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ κύλησε το μεγαλύτερο μέρος της 3ης περιόδου μέχρι ένα ξέσπασμα του Ηρακλή προς το τέλος που τον έφερε στο 53-47 στο 30’. Η νευρικότητα συνεχίστηκε καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 7 πόντους στην τελευταία περίοδο. Και 3’21’’ πριν το τέλος άρχισε το ρεσιτάλ του Γκρέι. Πρώτα με τρίποντο μείωσε σε 58-57. Ενώ απέμεναν 1’44’’ για το τέλος, πάλι με τρίποντο ισοφάρισε 60-60. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις, με τελευταίες του Καββαδά (25’’ πριν το τέλος) και του Αθηναίου (στην εκπνοή). Στην παράταση το Περιστέρι ήταν πολύ ψύχραιμο, ο Γκρέι και πάλι φώναξε παρών δύο φορές και όλα τελείωσαν. Πρώτα 51’’ πριν το τέλος της παράτασης όταν με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 71-65 στο Περιστέρι. Και στη συνέχεια 30’’ πριν τη λήξη όταν πάλι με τρίποντο έστειλε το σκορ στο 74-67

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Μα ακριβώς αυτό που αναφέραμε στην αρχή. Ο Στίβεν Γκρέι είχε 6/11 τρίποντα και οι υπόλοιποι παίκτες του Περιστερίου είχαν 2/27.

Ο MVP: Ο Στίβεν Γκρέι… Για όσα διαβάσατε παραπάνω και χωρίς δεύτερη κουβέντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60 (καν.αγ.), 71-75 (παράταση)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 2, Καββαδάς 7, Μπόουλιν 9, Μουρ 4, Χάνλαν 17, Τσίλντρες 3, Σαγκς 11, Τσαϊρέλης 11, Βεργίνης 4, Ντάνιελ 3.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Γκάντι, Βασιλόπουλος 8, ΜακΛιν 10, Τζόουνς 9, Γκρέι 26, Άρλετζ 1, Σκορδίλης 1, Πέτεγουεϊ 9, Βησσαρίου, Αθηναίου 9, Καράμπελας 2