Κολοσσός- ΠΑΟΚ 84-85: Ο Τέρνερ έσπασε κατάρα 21 μηνών!

Ο ΠΑΟΚ απώλεσε διαφορά 17 πόντων που είχε πάρει στο πρώτο ημίχρονο στην Ρόδο, ο Κολοσσός ανέτρεψε την κατάσταση και βρέθηκε μια ανάσα από τη νίκη αλλά ο Έλστον Τέρνερ του πήρε το χαμόγελο από τα χείλη! Το τρίποντο του Αμερικανού τρία εκατοστά του δευτερολέπτου πριν το τέλος έδωσε στον «Δικέφαλο του Βορρά» τη μεγάλη νίκη με 85-84!

Κολοσσός- ΠΑΟΚ
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ μετά από 18 σερί ήττες και 21 μήνες που μετρούσε μόνο ανεπιτυχή αποτελέσματα μακριά από το «σπίτι» του. Και ταυτόχρονα η δεύτερη σερί με τον Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο της ομάδας.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Έτσι όπως πήγε ο αγώνας το τρίποντο του Τέρνερ σχεδόν στην εκπνοή και οι 2/4 βολές που είχαν νωρίτερα οι Καντέρ και Γκόινς, έκριναν τον αγώνα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε από το 5’ και μετά καθώς προηγήθηκε 21-13 στο 10’ με double score (30-15) στο 13’. Την ίδια στιγμή που ο Άρης Λυκογιάννης έπαιρνε λύσεις απ’ όλους τους παίκτες του ο Ηλίας Καντζούρης είχε μεγάλο θέμα καθώς μόνο οι Γκόινς και Καντέρ είχαν παρουσία στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 45-28 πριν ο Κολοσσός να καταφέρει να βρει λύσεις και να μειώσεις σε 49-37 στο ημίχρονο.  Και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι καθώς βρήκε λύσεις από τον Άντριτς και μείωσε σε 55-51 στο 25’.

Ο Γκρίφιν ανέλαβε δράση και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 63-54 και είναι χαρακτηριστικό ότι οι Θεσσαλονικείς είχαν 7/10 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο.

Ο αγώνας όμως είχε αλλάξει μορφή, είχε γίνει σκληρό ντέρμπι και ο ανεβασμένος Άντριτς έδινε άλλο επίπεδο στον Κολοσσό. Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά 69-64 στο 30’  αλλά ο Κολοσσός με τρίποντο του Άντριτς μείωσε σε 71-70 στο 32’30’ ενώ στο 36’ έδωσε προβάδισμα (με νέο τρίποντο) με 75-74 στην ομάδα της Ρόδου. Ενώ απέμεναν 2’12’’ για το τέλος μετά από τρίποντο του Άρτις ο Κολοσσός ξέφυγε με 82-76 αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με 2/2 τρίποντα από Μπιτς και Τέρνερ!

Ο Κερέμ Καντέρ με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα (83-82) στον Κολοσσό ενώ απέμεναν 26’’ για το τέλος. Ο Μήτρου Λονγκ έκανε λάθος και ο Γκόινς (7,7’’ για τη λήξη) κέρδισε φάουλ και είχε 1/2 βολές. Η μπάλα μετά την άστοχη δεύτερη βολή κατέληξε εκτός για τον ΠΑΟΚ και ο Τέρνερ με τρίποντο χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Φαντάζει τόσο παράξενο να έχει ο ΠΑΟΚ 12/18 τρίποντα σε εκτός έδρας αγώνα και να νικήσει στο… τελευταίο δευτερόλεπτο!

Ο MVP: Ο Έλστον Τέρνερ. Χωρίς δεύτερη κουβέντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-21, 37-49, 64-69, 84-85

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 13, Άντριτς 21, Αρσενόπουλος, Τουμπά 5, Γκόινς 15, Χάνας, Ξανθόπουλος 1, Καντέρ 24, Ζάρας 5

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 14, Λοβ 6, Γκρίφιν 14, Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Κονατέ 10, Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης 2, Παπαντωνίου 8, Τέρνερ 16, Μήτρου-Λονγκ 11