Μεσολόγγι- ΑΕΚ 66-87 : Ανώτερη και σοβαρή

Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στο Αγρίνιο, ήταν σοβαρή και συγκεντρωμένη κι επικράτησε 87-66 του Μεσολογγίου διευρύνοντας το σερί της στην Basket League σε 19-0 Όταν μια ομάδα είναι ανώτερη και ο αγώνας εξαρτάται από τις διαθέσεις της, έχει σημασία το πώς θα τον προσεγγίσει. Και η ΑΕΚ πέρασε αυτές τις εξετάσεις με πάρα...

Μεσολόγγι- ΑΕΚ
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στο Αγρίνιο, ήταν σοβαρή και συγκεντρωμένη κι επικράτησε 87-66 του Μεσολογγίου διευρύνοντας το σερί της στην Basket League σε 19-0

Όταν μια ομάδα είναι ανώτερη και ο αγώνας εξαρτάται από τις διαθέσεις της, έχει σημασία το πώς θα τον προσεγγίσει. Και η ΑΕΚ πέρασε αυτές τις εξετάσεις με πάρα πολύ καλό βαθμό απέναντι στους νεοφώτιστους του Μεσολογγίου. Δε χρησιμοποιήθηκε καθόλου ο Λάνγκφορντ.

Με σοβαρότητα, συγκέντρωση κι εξαιρετικά ομαδικό παιχνίδι, η ΑΕΚ επικράτησε του Μεσολογγίου και συνέχισε την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα. Και κάπως έτσι διεύρυνε το αήττητο σερί της στο ελληνικό πρωτάθλημα στο 19-0. Για τελευταία φορά ηττήθηκε στην Basket League στις 27 Οκτωβρίου 2019 από το Ρέθυμνο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Δε χρειάζονται πολλές αναλύσεις επ’ αυτού του ζητήματος. Από τη στιγμή κατά την οποία η ΑΕΚ προσέγγισε σοβαρά τον αγώνα και με απόλυτο σεβασμό στο Μεσολόγγι, η κατάσταση ήταν ξεκάθαρη.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο αγώνας είχε υψηλό ρυθμό από την αρχή. Η ΑΕΚ με ένα πρώτο σερί 8-0 ξέφυγε 20-11 και προηγήθηκε με 32-17 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η «Ένωση» είχε ευστοχία στα τρίποντα, πλουραλισμό και ομαδικότητα στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 37-28 ενώ απέμεναν 6’22’’ για το τέλος του ημιχρόνου αλλά η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση. Με επιμέρους σκορ 10-1 ξέφυγαν 47-29 στο 17’ και τελικά προηγήθηκε 56-37 στο πρώτο μέρος. Τα 8/17 τρίποντα, οι 12 ασίστ (έξι παίκτες από 2), οι 12 πόντοι στον αιφνιδιασμό και οι 14 από επιθετικά ριμπάουντ ήταν οι αριθμοί που ξεχώρισαν για την «Ένωση» στο πρώτο 20λεπτο.

Η ΑΕΚ συνέχισε να συντηρεί τη διαφορά της που ήταν στους 20 πόντους πολύ συχνά στο τρίτο δεκάλεπτο. Το Μεσολόγγι προσπάθησε με τη ζώνη να ανακόψει το ρυθμό της «Ένωσης» καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής. Βεβαια ο ρυθμός είχε πέσει (επιμέρους σκορ 13-12 για τους γηπεδούχους). Η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά και στους 26 πόντους στην τελευταία περίοδο και με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η διαφορά δυναμικής ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι γνωστή. Αν θέλουμε να την καθρεφτίσουμε με στατιστικό δείτε την κατηγορία bench points δηλαδή πόντοι από τον πάγκο (43-17 υπέρ της ΑΕΚ)

Ο MVP: Ο Ματ Λοτζέσκι εξακολούθησε να είναι σε πολύ καλή κατάσταση: 14 πόντοι με 4/8 τρίποντα αλλά και 3 ασίστ. Σε 7 αγώνες φέτος σε Basket League και BCL Λοτζέσκι έχει 17/29 τρίποντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-32, 37-56,50-68,66-87

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Γκριν 7, Φέργκιουσον 10, Αγραβάνης 13, Αμάρντι 2, Μπράουν 17, Λάνγκφορντ 4, Χονδρογιάννης 2, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 5, Χατζηνικόλας 2, Γράβας 2

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Γιάνκοβιτς 4, Γκίκας 11, Μαυροειδής 8, Λοτζέσκι 14, Ρογκαβόπουλος 7, Μορέιρα 12, Ματσιούλις 13, Κατσίβελης 11, Ζήσης 5, Γόντικας 2, Μωραϊτης