Ολυμπιακός – Άρης 76-67: «Καθάρισε» χωρίς να εντυπωσιάσει

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη με 76-67 στο ΣΕΦ, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική της Basket League. Ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχε στην διάθεσή του τον τραυματία Γιάνις Στρέλνιεκς και τον Γιάνις Τίμα, με τους Τουπάν και Αγραβάνη να παίρνουν τη θέση τους στη δωδεκάδα. Για τον Άρη απουσίασε ο Δημήτρης...

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη με 76-67 στο ΣΕΦ, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχε στην διάθεσή του τον τραυματία Γιάνις Στρέλνιεκς και τον Γιάνις Τίμα, με τους Τουπάν και Αγραβάνη να παίρνουν τη θέση τους στη δωδεκάδα. Για τον Άρη απουσίασε ο Δημήτρης Βεργίνης.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και βρέθηκαν μπροστά με 2-7, με τους Πειραιώτες όμως να απαντούν με σερί 13-0, ξεφεύγοντας στη συνέχεια και με διψήφια διαφορά. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-16.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους, με τους Θεσσαλονικείς να «τιμωρούνται» αρκετές φορές από πόντους στον αιφνιδιασμό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 48-36, με τον Μπριάντε Γουέμπερ να ξεχωρίζει με 6 πόντους (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο). Για τον Άρη, ο Μπορίς Νταλό με 7 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Η διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έφτασε μέχρι και τους 14 πόντους, με τον Άρη να μην αφήνει πάντως να ξεφύγει ιδιαίτερα. Στο 65-49 έκλεισε τελικά η Τρίτη περίοδος.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεκίνησε γρήγορα με μικρό σερί 6-0 στο τελευταίο δεκάλεπτο, ρίχνοντας τη διαφορά στους 10. Ο Ολυμπιακός δεν  κατάφερε να ξαναπάρει μεγάλο προβάδισμα, έχοντας τους «κιτρινόμαυρους» κοντά στο σκορ. Τελικά, το σκορ διαμορφώθηκε στο 76-67, δίνοντας στους «ερυθρόλευκους» την 16η νίκη τους.

Δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Μπλατ): Ουέμπερ 9, Γκος 9, Μιλουτίνοφ 6, Βεζένκοφ 9, Παπανικολάου 7, Αγραβάνης 6, Λεντέι 3, Πρίντεζης 7, Τουπάν 17, Μάντζαρης 3.

ΑΡΗΣ (Γ. Καστρίτης):Μπελ 9, Σλαφτσάκης 5, Μποχωρίδης 13, Νταλό 10, Χάρις, Κάιζερ 8, Τολιόπουλος 7, Τζόουνς 6, Χρηστίδης 2, ΜακΓκι 3, Φλιώνης 4.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Άρης 76-67: «Καθάρισε» χωρίς να εντυπωσιάσει», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.