Παναθηναϊκός- Άρης 103-83: Νέντοβιτς on fire

Ο Παναθηναϊκός είχε όρεξη μετά τη νίκη επί της Μπασκόνια και νίκησε, με κατοστάρα μάλιστα, τον Άρη

Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να είναι «καυτός» και το δίδυμο Έβανς- Γουάιτ και πάλι παραγωγικό ο Παναθηναϊκός δεν είχε θέμα απέναντι στον Άρη.
Συντάκτης: Γιώργος Νικολαΐδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Νέντοβιτς είχε 28 πόντους με 5/8 τρίποντα, οι Έβανς και Γουάιτ είχαν συνολικά 33 ενώ άλλους 14 προσέθεσε ο Λευτέρης Μποχωρίδης στο τελικό 103-83. Επιστροφή του Γιώργου Παπαγιάννη με 7 πόντους σε 15’31’’, ντεμπούτο και στην Basket League για τον Στέφαν Γιόβιτς με 4 πόντους και άλλες τόσες ασίστ.

Ο Ολιβιέ Χάνλαν, «δήμιος» του Παναθηναϊκού στο θρίαμβο του πρώτου γύρου είχε 25 πόντους με 4/8 τρίποντα ενώ άλλους 15 πρόσθεσε ο Τζέιμς Κέλι.

Από τα μισά της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός είχε διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων (35-14) όταν ένα 11-0 του Άρη μείωσε το σκορ στο 35-25. Οι «πράσινοι» έφυγαν εκ νέου (54-33) στο ημίχρονο ενώ στην 3η περίοδο η διαφορά ήταν συνέχεια διψήφια.

Ο Παναθηναϊκός είχε χαλαρώσει κάπως (άλλωστε είχε και αγώνα πριν 48 ώρες) ενώ ο Άρης είχε βελτιωθεί και πάλευε τον αγώνα. Στο 33’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 83-76 αλλά οι «πράσινοι» επέστρεψαν δριμύτεροι. Ο Νέντοβιτς έδωσε επιθετικές λύσεις, το τρίποντο του Σαντ Ρος πήγε τη διαφορά στο 96-81 στο 36΄και όλα τελείωσαν.

«Είχαμε καλή εικόνα και καταφέραμε να σκοράρουμε πάνω από εκατό πόντους. Ήταν δύσκολο καθώς είχαμε μόνο μια μέρα να ξεκουραστούμε» είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Πρίφτης μετά τη νίκη της ομάδας του.

Από την πλευρά του ο κόουτς του Άρη, Γιάννης Καστρίτης επεσήμανε: «Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο καλοί στην άμυνα, ανοίξαμε το ρυθμό, βρήκαμε αυτοπεποίθηση και πλησιάσαμε στο σκορ»

Τα δεκάλεπτα: 29-12, 54-33, 78-65, 103-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 7, Μποχωρίδης 14, Καββαδάς 6, Κασελάκης, Γουάιτ 16, Αβδάλας, Γιόβιτς 4, Νέντοβιτς 28, Έβανς 17, Μαντζούκας 3, Σαντ Ρος 8

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούιστον 14, Κάουαν 4, Καμάρας, Πουλιανίτης 9, Πετανίδης, Λόκετ 2, Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 12, Χάνλαν 25, Κέλι 15, Κώττας