Πανιώνιος – Κολοσσός 76-67: «Άλμα» παραμονής, με «καυτό» δίδυμο! (vid)

Ο Πανιώνιος πήρε πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να εξασφαλίσει την παραμονή του, καθώς επικράτησε του Κολοσσού με σκορ 76-67.

Πανιώνιος - Κολοσσός 76-67: «Άλμα» παραμονής με «καυτό» δίδυμο!
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Με πρωταγωνιστές τους Σαμάρντο Σάμιουελς (17π., 7ριμπ.) και Δημήτρη Βεργίνη (15π., 5ασ.) ο Πανιώνιος πήρε εξαιρετικής σημασίας νίκη, με 76-67 (στο «Σοφία Μπεφόν») για την 14η αγωνιστική της Basket League

Στο 6-8 πλέον οι «κυανέρυρθοι»παίρνοντας βαθιά «ανάσα» στη μάχη της παραμονής. Στο 5-9 οι Ροδίτες που «λύγισαν» στο τέλος, παρότι προσπέρασαν λίγα λεπτά πριν το φινάλε.

Η αλήθεια ήταν πως βάσει της εικόνα τους παιχνιδιού στο πρώτο μέρος, διαφαινόταν ότι οι γηπεδούχοι θα έφταναν σε μια άνετη σχετικά νίκη. Με πολύ καλή άμυνα, είχαν εξασφαλίσει διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο (38-26), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα.

Αυτό ωστόσο άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο οι νησιώτες πίεσαν, βρίσκοντας παράλληλα επιθετικές λύσεις από τους Γκρίφιν, Αγκμπελέζε και Μπράζελτον.

Το ματς απέκτησε «άγρια ομορφιά» με τον Κολοσσό μάλιστα να προσπερνάει με 57-58, μετά από τρεις βολές του Τζάκσον, 4 λεπτά πριν το φινάλε! Οι γηπεδούχοι όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τον Σάμιουελς να αποδεικνύεται καθοριστικός (2 εύστοχα ζευγάρια βολών και ένα κάρφωμα) κατάφεραν εν τέλει να επικρατήσουν με 9 πόντους διαφορά (76-67).

Σημαντική η συμβολή και των Καμαριανού, Ντούρεν και Βεργίνη, που είτε με βολές, είτε με καλάθια συνέβαλλαν επίσης στην κατάκτηση αυτό του ροζ φύλλου.

Ντεμπούτο του Σουίτνι για τον Πανιώνιο, ο οποίος αγωνίστηκε για 10 λεπτα, έχοντας 5π. (57/β.). Ο Κολοσσός πλήρωσε τα 21 λάθη που έκανε, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν 9 κλεψίματα και ταυτόχρονα ιδιαίτερα εύστοχοι από τις βολές (24/30).

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 38-26, 50-46, 76-67

Πανιώνιος (Γαβριήλ): Ντουρέν 10 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Βεργίνης 15 (1/1 δίποντο, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πέτροβιτς, Καμπερίδης 6 (2), Σάμουελς 17 (5/11 δίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), ΜακΓκίλ 5, Λι 3, Σουίτνι 5 (5/7 βολές), Καμαριανός 10 (1), Λαμπρόπουλος 5

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 3 (8 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Τζάκσον 21 (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Ντάνιελς 8 (4/6 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Κρομά 3 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Γκρίφιν 14 (6/10 δίποντα, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καλογιαννίδης, Πουλιανίτης, Μωραΐτης 1, Τουντζιαράκης 6 (2/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παύλος