ΠΑΟΚ- Άρης 75-64: Θρίαμβος με καπετάνιο Άρη και MVP Τσαλμπούρη

Ο ΠΑΟΚ με τον Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο να δίνει άλλο αέρα στην ομάδα, νίκησε εύκολα τον Άρη και τον βύθισε σε ακόμα περισσότερα προβλήματα

ΠΑΟΚ
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Με άλλο αέρα από την παρουσία του Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα του Άρη (75-64) και πήρε βαθιά ανάσα. Ενώ παράλληλα βύθισε σε απελπισία τον αντίπαλό του καθώς αναμένονται κι εξελίξεις.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική, καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν εμφανώς καλύτερος και πιο έτοιμος. Ο Άρης φάνηκε στο γήπεδο για 8 λεπτά όταν και προηγήθηκε 24-17 αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε. Κορυφαίος του γηπέδου ο Γιώργος Τσαλμπούρης που από το ημίχρονο είχε ισοφαρίσει (με 15 πόντους) το ρεκόρ καριέρας του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο ΠΑΟΚ ανέδειξε με τον καλύτερο τρόπο την ποιοτική διαφορά που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η παρουσία νέου προπονητή, ήταν και ένα «συν» στη ψυχολογία των παικτών.

Ο Άρης παρέμεινε βυθισμένος στην απόγνωση, μπερδεμένος και για έναν ακόμα αγώνα προβλημάτισε. Κανείς δε ξέρει πόσο μπορεί να προχωρήσει με αυτό τον τρόπο.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Ο Άρης άρχισε πολύ «ζωηρά» στον αγώνα, έβρισκε εύκολους πόντους. Με σερί 7-0 ξέφυγε 20-13 στο 16’ και 24-17 ενώ απέμεναν 2΄41’’ για το τέλος του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 7-0 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 27-24 υπέρ του, αλλά δεν έμεινε εκεί. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους και ταυτόχρονα σούταραν με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση. Με νέο σερί 12-0 και πρωταγωνιστή τον Γιώργο Τσαλμπούρη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 39-26 ενώ πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του λίγο αργότερα (+15 με 43-28).

Ο Τσαλμπούρης με 15 πόντους (3/3 τρίποντα και 6/7 σουτ συνολικά) ήταν ο οδηγός του ΠΑΟΚ στο ημίχρονο (47-35). Και είχε ήδη προλάβει να ισοφαρίσει το ατομικό του ρεκόρ.

Ο Άρης με την άμυνα ζώνης προσπαθούσε να περιορίσει το σκορ του ΠΑΟΚ αλλά η διαφορά παρέμενε διψήφια (54-39 στο 25’). Με 4’20’’ μέχρι το 30’ οι γηπεδούχοι πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά (+18 με σκορ 57-39). Ο ρυθμός είχε πέσει στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες είχαν πολύ κακές επιλογές κάτι που επηρέασε το θέαμα.

Με το σκορ στο 65-46 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπιζε απολύτως κανένα πρόβλημα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 68-57 στο 35’ μετά από τρίποντο του Λιτλ και κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (71-62) στο 37’30’’. Θα μπορούσαν να πλησιάσουν περισσότερο αν δεν έκανε βήματα ο Φλιώνης και στη συνέχεια δεν αστοχούσε σε (βιαστικό) τρίποντο.

Το καλάθι του κορυφαίου Τσαλμπούρη (1’15’’ για το τέλος) έβαλε τέλος στον αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Άρης είχε 7 ασίστ για… 19 λάθη. Αυτό δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να αισθάνεται κανείς υπερήφανος

Ο MVP: Ο Γιώργος Τσαλμπούρης πρωταγωνίστησε στο διάστημα που ο ΠΑΟΚ έχτισε τη διαφορά του κι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 47-35, 62-46, 75-64

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5, Λοβ 7, Γκρίφιν 12, Κακλαμανάκης 6, Καμπερίδης 5, Κονατέ 2, Τσαλμπούρης 22, Μαργαρίτης, Ιατρίδης, Παπαντωνίου 3, Τέρνερ 7, Μήτρου- Λονγκ 7.

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 5, Κουζέλογλου 16, Τσάλμερς 9, Ντραγκίσεβιτς 8, Ντεκόζι 13, Σταμάτης 2, Σλαφτσάκης, Φλιώνης, Μιλόσεβιτς, Χαριτόπουλος, Λιτλ 11