Περιστέρι – Ήφαιστος 75-79: Τσαϊρέλης και Λι έφεραν το «διπλό»

Η πρώτη φορά. Για όλους. Η πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα για το Περιστέρι. Και η πρώτη φορά που ο Ήφαιστος επικρατεί στην έδρα του Περιστερίου.

Με τρόπο πειστικό. Από την αρχή του αγώνα μέχρι το τέλος η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου άντεξε. Άντεξε για να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Και άντεξε στην τελική αντεπίθεση του Περιστερίου στα τελευταία ατελείωτα λεπτά.

Για την ακρίβεια, τα τελευταία 3.50 του αγώνα ήταν (σε πραγματικό χρόνο) 15 λεπτά! Με τα συνεχόμενα φάουλ που έκαναν οι παίκτες του Περιστερίου για να σταματήσουν τον χρόνο και να επιχειρήσουν να μειώσουν το σκορ.

Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά 15 πόντων (70-55). Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Ηφαίστου σκόραραν μόνο με ελεύθερες βολές.

Ο Χάτσερ με 2/2 βολές έφερε το Περιστέρι σε θέση βολής. Η τελευταία επίθεση βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν επαναφορά από την τελική γραμμή στη ρακέτα του Ηφαίστου.

Η… κομπίνα που επιχείρησαν να βγάλουν δεν είχε αποτέλεσμα και η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Παναγιώτη Βασιλόπουλου. Το τρίποντό του, υπό πίεση δεν είχε αποτέλεσμα.

Ο Ήφαιστος τελείωσε το ματς με 11/26 τρίποντα, με τους Λιτλ και Τσαϊρέλη να έχουν 4/5 και 2/3, αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Σμιθ, Μπλέικ 6 (1), Μορέιρα 15 (12 ριμπ.), Βασιλόπουλος 4, Γκρέι 13 (3), Ξανθόπουλος 2, Αγραβάνης 10 (2), Σαλούστρος 7, Καράμπελας 1, Γόντικας, Μόρισον 3, Χάτσερ 14 (2/12 σουτ, 9/11 βολές).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλοπουλος): Μολντοβεάνου 5 (1), Έβανς 11 (11 ριμπ.), Σμιθ 11 (2), Γκίλμπερτ 9 (1), Χάμοντς 6 (1), Σταμάτης, Πελεκάνος, Τσαϊρέλης 17 (5/7 διπ., 2/3 τριπ., 1/2 βολές, 1 ριμπ., 1 ασιστ), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 1, Μούρτος 2, Λιτλ 17 (1/3 διπ., 4/5 τριπ., 3/3 βολές, 2 ριμπ., 3 ασίστ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Περιστέρι – Ήφαιστος 75-79: Τσαϊρέλης και Λι έφεραν το «διπλό»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.