Προμηθέας- Κολοσσός 76-61: Πλέον παίζει άμυνα

Ο Προμηθέας του Ηλία Ζούρου είναι μια ομάδα που μέσα από την άμυνα βγάζει όλη την ποιότητα του ρόστερ της

Προμηθέας- Ρογκαβόπουλος
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Προμηθέας πάτησε το γκάζι από το 15’ και μετά κι επικράτησε εύκολα (76-61) του Κολοσσού που πρώτη φορά φέτος μένει τόσο χαμηλά σε απόδοση.

Ποια είναι η διαφορά που έχει ο Προμηθέας; Αυτή που επισημάναμε και σε πρόσφατο άρθρο μας. Από τη στιγμή που ανέλαβε ο Ηλίας Ζούρος η ομάδα της Πάτρας δίνει μεγάλη έμφαση στην άμυνα.

Κι αυτό τη βοηθά να αξιοποιεί τη δεδομένη ποιότητα που υπάρχει στο ρόστερ. Στο 6-2 πλέον ο Προμηθέας και στο 5-3 ο Κολοσσός (που έχει και -1 βαθμό).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Από τη στιγμή που ο Προμηθέας ανέβασε την ένταση στην άμυνά του, όλα άλλαξαν. Εκεί φάνηκε η ποιότητα που διαθέτει η ομάδα της Πάτρας που άρχισε να απομακρύνεται με το επιμέρους 25-9 στην 3η περίοδο.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Το πρώτο δεκάλεπτο δεν προμήνυε τι θα ακολουθούσε και περισσότερο άφηνε υποψίες για… ντέρμπι! Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και ο Προμηθέας προηγήθηκε 24-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αξιοποιώντας τον Τζεράι Γκραντ στην επίθεση.

Ο Προμηθέας έκανε μια πρώτη απόπειρα να ξεμακρύνει (27-20 στο 11’ και 36-27 στο 15’30’’) αλλά ο Κολοσσός αντέδρασε και μείωσε σε 36-32 στο 17′.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο στο 41-32 και μετά μετέτρεψαν τον αγώνα σε μονόλογο. Πρώτα με ένα 8-0 ξέφυγαν 54-36 και στη συνέχεια με 9-0 απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο 63-38. Αυτό το επιμέρους 19-2 σε 6’51’’ ουσιαστικά έβαλε τέλος στον αγώνα. Στο 34’ το σκορ ήταν στο 71-47 καθώς σε 14’ στο δεύτερο μέρος ο Κολοσσός είχε πετύχει 15 πόντους.

Όλα είχαν κριθεί κι απλώς οι φιλοξενούμενοι περιόρισαν την τελική διαφορά.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Προμηθέας πήρε 15 πόντους από τον αιφνιδιασμό και σχεδόν τους μισούς (36 για την ακρίβεια) από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Οι γηπεδούχοι είχαν 50% στα σουτ και ο Κολοσσός αντίστοιχα 30%. Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν 12 επιθετικά ριμπάουντ είχαν μόνο 4 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι πήραν 30 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

Ο MVP: Ο Τζεράι Γκραντ, σίγουρη λύση

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 10, Γκραντ 15, Γκάντι 5, Ρογκαβόπουλος 7, Μάιλς 3, Χαντ 4, Αγραβάνης 11, Γκίκας 9, Λάγιος, Γιαννόπουλος 11, Μπαζίνας, Τανούλης 1

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 7, Γουίλιαμς 7, Τιλί 11, Χατζηδάκης 4, Ποτ 9, Ξανθόπουλος 10, Πράπας, Καμπούρης, Μαργαρίτης 2, Μπιλλής 9, Φλόιντ 2, Σλαφτσάκης