Προμηθέας- Λάρισα 81-63: Τελείωσε από το πεντάλεπτο!

Από το πρώτο πεντάλεπτο ο Προμηθέας είχε καθαρίσει τον αγώνα με τη Λάρισα στην Πάτρα, πριν φτάσει στο τελικό 81-63.

Προμηθέας
Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Από το πρώτο πεντάλεπτο ο Προμηθέας είχε καθαρίσει τον αγώνα με τη Λάρισα στην Πάτρα, πριν φτάσει στο τελικό 81-63. Με κεκτημένη ταχύτητα οι Πατρινοί από το θρίαμβο στο ΟΑΚΑ, η Λάρισα φάνηκε όταν μπήκαν τα περιφερειακά σουτ.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Προμηθέας προηγήθηκε 14-0 στο 5’ και 19-3 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ από τους φιλοξενούμενους.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Αυτός ο αγώνας σα να… τελείωσε νωρίς.Ο Προμηθέας προηγήκε 14-0 στο 5’ και οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για πρώτη φορά με τον Γκόρντον στο 5’30’’. Οι Πατρινοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 19-3 ενώ στη δεύτερη περίοδο συνέχισαν την απόλυτη υπεροχή: 28-7 και 38-17 στο ημίχρονο.

Ο Προμηθέας είχε 17 πόντους από τα λάθη του αντιπάλου ενώ η Λάρισα είχε 0/13 τρίποντα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Να υπενθυμίσουμε ότι οι Θεσσαλοί έχουν όπλο τα σουτ τριών πόντων και είναι η πρώτη ομάδα στο πρωτάθλημα σ’ αυτή την κατηγορία.

Η Λάρισα προσπάθησε να δώσει σημάδια ζωής στην επανάληψη, έβαλε και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα αλλά ο Προμηθέας είχε τον έλεγο. Στο 28’ τα σκορ ήταν 52-37 και στο 30’ ήταν 58-45 καθώς η Λάρισα στο τρίτο δεκάλεπτο είχε 5/9 τρίποντα.. Η Λάρισα κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο (58-49) στις αρχές της τελευταίας περιόδου αλλά ο Προμηθέας έφυγε και πάλι με 68-54 στο 35’. Δε μπορούσε ν’ αλλάξει τίποτα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η Λάρισα είχε 0/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος και 6/13 στην επανάληψη και κατάφερε κάπως να φανεί στον αγώνα.

Ο MVP: Ο Μιχάλης Λούντζης… Πλέον έχει σταθεροποιηθεί σε υψηλό επίπεδο και κάνει πολλές δουλειές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 8, Λούντζης 11, Έβανς 10, Δ. Αγραβάνης 17, Τζέριαν Γκραντ 3, Αγκμπελίς 2, Γ. Αγραβάνης 3, Χριστοδούλου 3, Κουρουπάκης, Αθηναίου 16, Μίλερ 7, Μπαζίνας

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 12, Ρας 13, Κώττας 7, Μούρτος, Σπυρόπουλος 3, Μόσιαλος, Σμιθ 5, Καμάρας, Γουόσπαν 12, Καμπερίδης 3, Παπαδάκης, Γκόρντον 8.θηκε ποτέ από τους φιλοξενούμενους