Προμηθέας- Λαύριο 79-71: Άμυνα, Αγραβάνης, Ρέι και τρίποντα

Ο Προμηθέας άρχισε με 0/12 τρίποντα, βρέθηκε στο -16 αλλά με πολύ καλή άμυνα, με σούπερ Αγραβάνη και Ρέι αλλά και ευστοχία στην τελευταία περίοδο πέτυχε μεγάλη νίκη

Ο Προμηθέας επέστρεψε από διαφορά 16 πόντων, ξεπέρασε και τη φοβερή του αστοχία έξω από τα 6,75μ. και νίκησε το Λαύριο με 79-71.

Και πως το πέτυχε αυτό ο Προμηθέας; Με σπουδαία άμυνα στο δεύτερο μέρος. Με πολύ μεγάλη εμφάνιση από τον Δημήτρη Αγραβάνη που σήμανε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Με τον Κέντρικ Ρέι να βγάζει όλη του την ηγετική προσωπικότητα. Και- τι ειρωνεία- με εύστοχα τρίποντα στην τελευταία περίοδο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στο ότι ο Προμηθέας βελτίωσε την άμυνά του στην επανάληψη, ενώ έκανε πολύ καλή δουλειά επάνω στον Κάρτερ (σε όλο τον αγώνα). Και όταν οι γηπεδούχοι πίεσαν, βρήκαν λύσεις, ανέβασαν την αυτοπεποίθησή τους και όλα άλλαξαν. Τα 0/12 τρίποντα του ημιχρόνου έγιναν 2/6 στη δεύτερη περίοδο και 5/9 στην τελευταία (4/6 στο τελευταίο πεντάλεπτο)

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ: Με τον Βασίλη Μουράτο να ηγείται, το Λαύριο προηγήθηκε μετά από σερί 9-0 με 21-10 στο 7’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/5 τρίποντα και ο Προμηθέας αντίστοιχα 0/7. Στο 16’ με τον Προμηθέα να έχει 0/12 τρίποντα, το Λαύριο είχε εύκολους πόντους και με νέο σερί 10-0 πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του (41-25).

Η αντίδραση των γηπεδούχων είχε εκφραστή τον Κέντρικ Ρέι ο οποίος οδήγησε τον Προμηθέα σε σερί 10-0 και στο -6 (σκορ 37-43) στο ημίχρονο. Ο Προμηθέας είχε λύσεις από Αγραβάνη και Ρέι (14 και 11 πόντους αντίστοιχα) αλλά με την άμυνά του άρχισε να αλλάζει το στάτους του αγώνα.

Το πρώτο τρίποντο του Προμηθέα (από τον Γκάντι) μετά από 12 άστοχα έφερε το σκορ στο 40-43. Το Λαύριο κράτησε ως το 26’ (σκορ 45-52) αλλά τότε ανέλαβε ο Αγραβάνης. Με 10 δικούς του πόντους ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 55-55 στο 31’30’’.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Πατρινοί βρήκαν και την ευστοχία τους. Στο διάστημα αυτό είχαν 4/6 τρίποντα (Ρέι, Γκίκας και 2 από Γιαννόπουλο) κι έφτασαν στο 76-69 λίγο πριν το τέλος. Και στη νίκη τελικά, την έβδομη στη φετινή Basket League. Το Λαύριο αντίστοιχα έχει πέντε σερί ήττες και τελευταία νίκη στις 30 Οκτωβρίου (στην έδρα του Άρη)

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του (24 πόντοι). Κατά διαβολική σύμπτωση όταν είχε πετύχει πρώτη φορά τόσους (21/11/2020 κόντρα στον ΠΑΟΚ) είχε επίσης και 10 ριμπάουντ. Είναι το δέκατο double double στην καριέρα του διεθνή φόργουορντ του Προμηθέα. Οι γηπεδούχοι είχαν 0/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 7/15 στο δεύτερο. Το Λαύριο είχε 5/8 τρίποντα στο πρώτο μέρος και 3/12 στο δεύτερο. Για δεύτερη φορά στην καριέρα του ο Βασίλης Μουράτος πετυχαίνει τουλάχιστον 20 πόντους σε έναν αγώνα, η πρώτη ήταν οι 23 κόντρα στον Κολοσσό (11/5/2021). Στο πρώτο ημίχρονο Αγραβάνης και Ρέι είχαν τους 25 από τους 37 πόντους του Προμηθέα και στο δεύτερο τους 22 από τους 42. Τα 10 ριμπάουντ και οι τρεις τάπες του εξαιρετικού αμυντικά, Ντάριο Χαντ.

Ο MVP: Ο Δημήτρης Αγραβάνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 37-43, 51-52, 79-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Ρέι 23, Σβαρτζ, Γκραντ 7, Γκάντι 3, Μάιλς 2, Χαντ 5, Αγραβάνης 24, Γκίκας 5, Ρογκαβόπουλος 4, Γιαννόπουλος 6.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 10, Μουράτος 20, Κακλαμανάκης 5, Περσίδης 6, Γερομιχαλός 13, Νικολαϊδης 5, Σμιθ 8, Αμίνου 2, Πιλάβιος, Γουίλιαμς, Βουλγαρόπουλος 2

Προμηθέας

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας- Λαύριο 79-71: Άμυνα, Αγραβάνης, Ρέι και τρίποντα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.