Ρέθυμνο – Χολαργός 83-76 : Σεφτέ στις νίκες για τους Κρητικούς

Το Ρέθυμνο έσπασε το..ρόδι στη φετινή Basket League, καθώς επικράτησε 83-76 του Χολαργού στην παράταση στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Ζιάγκου στον πάγκο του.

Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα έχοντας για κορυφαίους τους Φιτζπάτρικ και Γιάνκοβιτς, με τη σκορ να φτάνει στο 4-17 ύστερα από 5 λεπτά. Ωστόσο, οι Κρητικοί μπήκαν στο παιχνίδι χάρη στην καλή εμφάνιση του Χριστοδούλου με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-25.

Παράλληλα, ο Αντρέας Γλυνιαδάκης βοήθησε ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους, με τον Μπρέισι πάντως να έχει τις απαντήσεις με 3/4 τρίποντα, με το ημίχρονο να λήγει 37-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ και ένα σερί 7-0 του Χολαργού έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Οι Καμπερίδης, Σιγκούνας και Οκερέαφορ να μην καταφέρνουν να γύρουν το παιχνίδι προς τη μια μεριά.

Στην παράταση, οι Μπρέισι-Ντέιβις και Τζόνσον διαμόρφωσαν το 77-73, με την ομάδα του Λυκογιάννη να μην καταφέρνει την ανατροπή.

Τα Δεκάλεπτα: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68

ΡΕΘΥΜΝΟ (Β. Ζιάγκος): Τζόνσον 12 , Χριστοδούλου 13 , Μπαρτ 17 , Ντάνιελς 5, Τζόουνς 3, Σιγκούνας 4, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 1, Κλάντον 5, Ραζής 5 , Μπρέισι-Ντέιβις 18

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Α. Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 14 , Γιάνκοβιτς 10 , Οκερεαφόρ 6, Αγκμπελέζε, Χόκινς 12 , Κώττας 4, Καμπερίδης 7), Σπυριδωνίδης, Σκουλίδας , Λοβ 15

Προμηθέας – Κύμη 94-61: Καταιγίδα στο «Τόφαλος»!