BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Στον ημιτελικό του BCL η Στρασμπούρ (Vid)

Η Στρασμπούρ επικράτησε 88-86 στην παράταση (73-73 ο κανονικός αγώνας) της Τενερίφης και πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό του BCL.

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Η Στρασμπούρ θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στην Χάποελ Χολόν και την Μπούργος (τζάμπολ στις 20:00). Υπενθυμίζουμε ότι στον άλλο ημιτελικό του Final-8 του BCL που διεξάγεται στο Νίζνι Νόβγκοροντ θα αναμετρηθούν η Σαραγόσα και η Καρσίγιακα. Οι Ισπανοί απέκλεισαν τους διοργανωτές της Νίζνι με 86-78 ενώ οι Τούρκοι με τη σειρά τους την Νίμπουρκ με 84-73.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Τενερίφη προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο. Οι Γάλλλοι, με υπομονή και εξαιρετική άμυνα άλλαξαν το ρυθμό του αγώνα. Στα πολύ σημαντικά στοιχεία οι 21 πόντοι από τον αιφνιδιασμό και οι 17 από επιθετικά ριμπάουντ (18) που πήρε η Στρασμπούρ. Είναι κάποιες λεπτομέρειες που δείχνουν πολλά.

Με 32’’ να απομένουν για το τέλος της κανονικής περιόδου, ο Γουέινραϊτ έδωσε προβάδισμα 73-71 στην Στρασμπούρ. Ο Σασού Σαλίν με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 73-73 και οι Γάλλοι είχαν 21’’ για την τελευταία επίθεση. Ο Τζέφερσον δεν τα κατάφερε στην εκπνοή κι έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Με 1’15’’΄για το τέλος το τρίποντο του Γουέινραϊτ έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (84-79) στην Στρασμπούρ.

Ο Χουέρτας μείωσε σε 84-81 και μετά την καλή άμυνα των Ισπανών, ο Σερμαντίνι με 2/2 βολές μείωσε σε 84-83. Με 18’’ για το φινάλε, ο Μεγέ έκανε το ίδιο (86-83) και στα 11’’ ο Γιούστα αστόχησε σε τρίποντο. Ο Καβαλιέρε είχε 0/2  βολές αλλά ο Τζέφερσον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ που έκρινε όλο τον αγώνα. Κέρδισε και το φάουλ, ευστόχησε σε 2 βολές και στην εκπνοή ο Χουέρτας με τρίποντο απλώς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 44-34, 56-57, 73-73 (καν.αγ.), 86-88

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Γιούστα 16, Φιτιπάλντο, Χουέρτας 18, Σαλίν 2, Ροντρίγκεζ 3, Σερμαντίνι 19, Σουλεϊμάνοβιτς 10, Γκουέρα 2, Ντόορνεκαμπ 16.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Τζέφερσον 22, Καβαλιέρε 4, Ουντανό, Λάντσντουον 11, Μπόχατσικ 10, Μεγέ 6, Γουέινραϊτ 19, Μορέν 8, Κόλσον 8.