ΜΠΑΣΚΕΤ

Επίδειξη δύναμης από την Εθνική Ελλάδας κόντρα στη Δομινικανή Δημοκρατία με ρεσιτάλ Αντετοκούνμπο

Ρεσιτάλ από Γιάννη Αντετοκούνμπο και πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική Ελλάδας στο Προολυμπιακό τουρνουά.

Η Εθνική Ελλάδας ήταν εκπληκτική στην πρεμιέρα του Προολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ, επικρατώντας με της Δομινικανής Δημοκρατίας.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε κανονικά στη διάθεση του Βασίλη Σπανούλη και έδωσε τη δική του παράσταση με μία εκπληκτική εμφάνιση. Κι αυτό, αφού σε 18:10 λεπτά που αγωνίστηκε, έγραψε 32 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2κλεψίματα, 1 κόψιμο κι ένα λάθος με 11/11 σουτ και 9/13 βολές.

Η Γαλανόλευκη ξεκίνησε δυναμικά στο γεμάτο ΣΕΦ, προσπαθώντας να χτίσει διαφορά, με τον Νικ Καλάθη να θυμίζει τον παλιό καλό του εαυτό, μοιράζοντας πέντε ασίστ στα πρώτα δέκα λεπτά, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 15-25.

Οι Δομινικανοί έπαιζαν πολύ σκληρά, με αποτέλεσμα να εκνευρίζουν τους παίκτες της Εθνικής, οι οποίοι προσπαθούσαν να κρατήσουν τη συγκέντρωσή τους. Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα καλός, με τους παίκτες των δύο ομάδων να βρίσκουν στόχο στα σουτ που έκαναν, κάτι που φαίνεται και από το επιμέρους σκορ που ήταν 26-31, με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 41-56.

14/18 δίποντα, 7/15 τρίποντα και 16 ασίστ ήταν τα νούμερα των παικτών του Βασίλη Σπανούλη μετά από 20 λεπτά αγώνα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το πήρε… πάνω του, σκοράροντας με κάθε πιθανό τρόπο και βάζοντας, αναμενόμενα, δύσκολα στους αντιπάλους του, οι οποίοι ωστόσο έβρισκαν λύσεις από τα 6,57. Χαρακτηριστικό είναι πως είχε 5/6 τρίποντα, καταφέρνοντας να κρατήσουν το σκορ στο 80-65. Εκπληκτικός ήταν και ο Γουόκαπ, ο οποίος κατάφερε να πετύχει 17 πόντους.

Τα πάντα είχαν κριθεί και έτσι Τολιόπουλος και Λαρετζάκης ανέλαβαν δράση για την Εθνική Ελλάδας, βρήκαν λύσεις από το τρίποντο, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 82-109 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 41-56, 65-80, 82-109