ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ελλάδα- Πουέρτο Ρίκο 77-69: Θέλει δουλειά

Η Ελλάδα κέρδισε το Πουέρτο Ρίκο με 77-69 στο δεύτερο φιλικό στο Τουρνουά Ακρόπολις, με τον Ρικ Πιτίνο να δοκιμάζει νέα σχήματα, ενόψει του Προουλμπιακού.

Ελλάδα- Αντετοκούνμπο
Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Ελλάδα αύριο θα αντιμετωπίσει τη Σερβία (20/6, 20:00) στην τελευταία μέρα του Τουρνουά Ακρόπολις. Εξαιρετικός ήταν ο Κώστας Αντετοκούνμπο που έδωσε λύσεις στην άμυνα και στην επίθεση και ο Κώστας Καββαδάς.

Ο Ρικ Πιτίνο αποφάσισε να δοκιμάσει νέα σχήματα και άφησε εκτός αγώνα τους Παπαγιάννη, Μποχωρίδη, Λαρεντζάκη και Γιαννόπουλο. Και τα νέα πρόσωπα ήταν Λούντζη, Κασελάκη,  Μουράτο και Αθηναίου.

Η Εθνική ομάδα δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, έχοντας πολλά προβλήματα στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα του πικ εν ρολ.

Το Πουέρτο Ρίκο κατάφερε νωρίς να χτίσει διψήφια διαφορά (7-18 στο 8’). Οι παίκτες του Πιτίνο έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να μειώσουν με ένα σερί 7-0 και διαμόρφωσαν το 14-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με καλάθι από τον Γιάννη Αθηναίου μειώθηκε κι άλλο η διαφορά (16-18 στο 11’), αλλά το Πουέρτο Ρίκο είχε τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έδωσε ενέργεια στην άμυνα και στην επίθεση, βάζοντας την Ελλάδα σε θέση οδηγού στο τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 32-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, σε ένα πολύ κακό παιχνίδι. Οι παίκτες του Πιτίνο προσπάθησαν να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά το Πουέρτο Ρίκο επέστρεψε και με επιμέρους 2-10 βρέθηκε να προηγείται με 5 πόντους (37-42 στο 24’).

Οι δύο ομάδες είχαν πολλά άστοχα σουτ από την περιφέρεια και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ αν είναι 50-47 για τους φιλοξενούμενους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα συνέχισε να δυσκολεύεται να αντιμετωπίσει την πικ εν ρολ άμυνα του Πουέρτο Ρίκο και σε συνδυασμό με την αστοχία από το τρίποντο το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα μπήκαν τα σουτ και η Ελλάδα κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-18, 32-31, 47-50, 77-69

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Ρογκαβόπουλος, Χρυσικόπουλος 4, Λούντζης 10, Κατσίβελης 2, Καββαδάς 10, Σλούκας 9, Αθηναίου 10, Μουράτος 1, Χουγκάζ, Αντετοκούνμπο 14, Κασελάκης 5, Μήτογλου 12

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Κασιάνο): Πινέιρο 17, Κόντιτ 4, Ροντρίγκεζ, Μπράουν 14, Γκάντια 6, Ντίαζ 6, Πάρκερ 2, Αντουγιάρ, Σόσα, Κλαβέλ 16, Ορτίθ 2, Τόρο 2