ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Εμεινε στην κατηγορία η Εθνική νέων

Η Εθνική Νέων Ανδρών νίκησε τη Σουηδία και εξασφάλισε την παραμονή της στην Α' Κατηγορία του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η Ελλάδα επικράτησε 77-64

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Εθνική Νέων Ανδρών νίκησε τη Σουηδία και εξασφάλισε την παραμονή της στην Α’ Κατηγορία του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η Ελλάδα επικράτησε 77-64

και καθοριστικό ήταν το τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη στα 2’06” πριν από το τέλος. Η “γαλανόλευκη” κατετάγη 13η κι έστειλε τους Σουηδούς στη Β’ Κατηγορία.

Το πρώτο μέρος δεν ήταν καλό για την Ελλάδα που δεν μπορούσε με τρίποντα (2/12) να σπάσει την άμυνα της Σουηδίας, αλλά και πάλι ήταν μπροστά στο σκορ με -3 (33-36) στην ανάπαυλα.

Επανήλθε στο παρκέ ανεβάζοντας σημαντικά το ποσοστό ευστοχίας της στα σουτ τριών πόντων κι εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (47-60) στο 30′ με 5/7 τρίποντα στην τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η καλή άμυνα της Εθνικής και το τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη κράτησαν μακριά τη Σουηδία, που δεν μπόρεσε να απειλήσει. Ο διεθνής φόργουορντ ήταν καλός και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους (με 5/10 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-36, 47-60, 64-77.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Σβένσον): Κλάρανς 21 (7/15 σουτ, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Τσεράποβιτς 3 (1/9 τρίποντα), Έντουαρντσον 21 (3/3 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χουκ 2, Σταρκ 5 (1), Άπελγκρεν, Ντίμπα 5 (1/7 σουτ, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιόχανσον 5, Λάρσον 2, Πέτερσον (0/4 σουτ), Στάμερ.

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Αγραβάνης 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρηστίδης 16 (6/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Καμπερίδης 20 (1/2 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Λούντζης 14 (4/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαδάκης 5 (1), Καλαϊτζάκης Π., Καλαϊτζάκης Γ. 5 (1), Κουρέπης 4, Μωραΐτης 11 (3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Πιλάβιος, Τάταρης.

Στηρίζει την pride κοινότητα η Μακάμπι και καλεί τον αθλητισμό να πράξει αναλόγως!