ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Ιταλία – Ελλάδα 77-67: Τρίτη ήττα και αντίο στο Eurobasket

Η Εθνική Γυναικών αποχαιρέτησε και μαθηματικά το Eurobasket 2021, έπειτα από την ήττα με από την Ιταλία για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της Α’ Φάσης στη Βαλένθια.

Ελλάδα
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό στη διοργάνωση, ωστόσο οι 3 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια δεν συνιστούν έκπληξη, δεδομένου του νεανικού του σύνολου και των απουσιών.

Κορυφαία για την Εθνική μας ομάδα ήταν η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου, με τις Μποσγανά, Νικολοπούλου να ακολουθούν.

Μάλιστα, κατάφερε να γυρίσει από το -17 του ημιχρόνου και να πάρει το προβάδισμα 64-63 στα μέσα της τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο στο τέλος… λύγισε στις λεπτομέρειες.

Πρώτη στον όμιλο τερμάτισε με 3-0 η Σερβία, δεύτερη με 2-1 η Ιταλία, ενώ τρίτο με 1-2 βρέθηκε το Μαυροβούνιο.