ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Κρίμα… (vid)

Πολύ κοντά στο θαύμα της πρόκρισης στις 8 καλύτερες ομάδες του κόσμου βρέθηκε η Εθνική Γυναικών που μάλιστα έκανε επική ανατροπή επιστρέφοντας από το -15 κόντρα στην αντίστοιχη της Νιγηρίας

Συντάκτης: Μαντώ Καψάλη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Πολύ κοντά στο θαύμα της πρόκρισης στις 8 καλύτερες ομάδες του κόσμου βρέθηκε η Εθνική Γυναικών που μάλιστα έκανε επική ανατροπή επιστρέφοντας από το -15 κόντρα στην αντίστοιχη της Νιγηρίας αλλά η έλλειψη καθαρού μυαλού στο τέλος οδήγησε σε λάθη στις μικρές…λεπτομέρειες που κρίνουν έναν αγώνα.

Η Νιγηρία επικράτησε 57-56, προκρίθηκε στην οχτάδα και η Ελληνική ομάδα έμεινε στις καλύτερες 12 του κόσμου. Μεγάλη επιτυχία, αν μη τι άλλο αλλά σίγουρα μένει το…παράπονο ότι θα μπορούσε και παραπάνω. Η Εθνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 46-31 ενώ απέμεναν 13’10’’ για το τέλος της αναμέτρησης. Το βραχυκύκλωμα έδειχνε ότι δύσκολα θα ανέκαμπτε.

Η απίστευτη Φασούλα όμως το πήρε προσωπικά στην τελευταία περίοδο και νίκησε κατά κράτος τις αντιπάλους της. Μόλις 57’’ πριν το τέλος η Εθνική ομάδα έφτασε σε απόσταση βολής (55-54) και πέρασε μπροστά με 2/2 βολές της Καλτσίδου ενώ απέμεναν 20’’ για το φινάλε.

Παρότι υπήρχε πολυτέλεια να δοθεί ένα φάουλ (είχε τρία ομαδικά η Εθνική) οι Αφρικανές βρήκαν βεβιασμένο σουτ με την Αμουμακάρα που ήταν άστοχο αλλά η Εντεφεριόκα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ (3,2’’ πριν το τέλος) και κέρδισε φάουλ. Αν και στην καριέρα της στις ΗΠΑ έχει 40% από τις βολές (!) είχε 2/2 κι έδωσε προβάδισμα 57-56 πριν το τέλος στην Νιγηρία.

Μετά το τάιμ άουτ η Εθνική ομάδα πήγε στην επαναφορά μπροστά από το κέντρο αλλά η Λύμουρα δεν βρήκε πάσα και χρεώθηκε με παράβαση 5’’… Έγινε φάουλ επάνω στην Καλού (2,3’’ για το τέλος) που αστόχησε και στις δύο βολές αλλά στον χρόνο που απέμενε η ελληνική ομάδα δεν πρόλαβε να κάνει το παραμικρό.